Trwa ładowanie...
d3yw651
04-01-2006 14:50

Ksiądz Jankowski już nie chce pomnika

Były proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku,
ks. prałat Henryk Jankowski wycofał swoją zgodę na zbudowanie mu
pomnika. Obelisk miał finansować Instytut księdza Henryka
Jankowskiego, który w lutym ma zainaugurować w Warszawie swoją
działalność.

d3yw651
d3yw651

Jak poinformował prezes Instytutu Mariusz Olchowik, prałat Jankowski uznał, że inicjatywa budowy jego pomnika jest niepotrzebna.

Ksiądz prałat przemyślał sprawę i woli, żeby instytut jego imienia skupił się na merytorycznej działalności, choć jednocześnie nadal docenia on inicjatywę młodych ludzi, którzy wpadli na pomysł wykonania tego pomnika - dodał Olchowik.

Instytut księdza Henryka Jankowskiego ma dokumentować rolę Kościoła katolickiego w historii PRL.

Dwumetrowy pomnik prałata Jankowskiego miał powstać w jego rodzinnym Starogardzie Gdańskim. Gipsowy projekt popiersia kapłana wykonali były uczeń Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni, 20-letni Marek Sławiński (był także ministrantem w parafii św. Brygidy) oraz student Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, 22-letni Maciej Kiernicki.

d3yw651

Pierwszą publikacją Instytutu księdza Jankowskiego, inaugurującą jego działalność, będą pamiętniki b. proboszcza Bazyliki Mariackiej w Gdańsku Józefa Zatora-Przytockiego (był proboszczem do połowy lat 70.) Był on dziekanem korpusu Armii Krajowej Okręgu Kraków. Po wojnie prześladowany i skazany przez władze komunistyczne na karę siedmiu lat więzienia.

Placówka zamierza m.in. wydać dwutomową książkę, opisującą 13 duchownych - najbardziej zasłużonych dla "Solidarności". Placówka będzie też organizować konferencje naukowe i wykłady. Będą również publikacje o kardynale Stefanie Wyszyńskim.

Instytut będzie działał jako fundacja, finansowana przez prywatnych darczyńców. Na działalność instytutu będzie przeznaczona część dochodu m.in. ze sprzedaży klaseru z wyemitowaną w czerwcu ub. roku dwuzłotówką z wizerunkiem Jana Pawła II oraz jedno-, dwu- i pięciogroszówkami.

Prałat Jankowski był kapelanem "Solidarności" i proboszczem kościoła św. Brygidy przez 28 lat, patronem i gospodarzem wielu spotkań opozycjonistów w latach 80. Jego działalność w ostatnich latach, m.in antysemickie wystąpienia, wzbudzały więcej kontrowersji niż słów uznania.

d3yw651

We wrześniu ub. roku ks. Jankowski nie podporządkował się wezwaniu metropolity gdańskiego do zrzeczenia się probostwa. W listopadzie 2004 r. abp Gocłowski wydał w tej sprawie dekret. Wypomniał w nim prałatowi, że uczynił z ambony "trybunę polityczną", wygłaszając poglądy "nieodzwierciedlające stosunku Kościoła do niektórych ważnych problemów istniejących w relacjach między ludźmi".

Metropolita zaproponował ks. Jankowskiemu przejście do Centrum Ekumenicznego św. Brygidy w Gdańsku-Oliwie, którego prałat jest współzałożycielem, lub pozostanie w parafii św. Brygidy w charakterze księdza-rezydenta. Prałat ostatecznie pozostał w parafii, złożył jednak rekurs (odwołanie) od dekretu abp. Gocłowskiego. W październiku ub. roku Stolica Apostolska zatwierdziła odwołanie prałata z funkcji proboszcza parafii św. Brygidy.

d3yw651
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yw651
Więcej tematów