Ksero wrogiem wydawców
W ciągu ostatnich trzech lat o prawie 20% spadła sprzedaż książek akademickich - alarmują wydawcy. Studenci nielegalnie kopiują podręczniki akademickie, a biblioteki uczelniane nie mają pieniędzy na zakup nowych pozycji.
To główne problemy, dyskutowane przez wydawców na rozpoczętych w środę w Warszawie VIII Krajowych Targach Książki Akademickiej Atena 2001.
Książki akademickie są drogie, ponieważ wychodzą w bardzo małych nakładach. Największym problemem jest jednak nielegalne kopiowanie podręczników akademickich. Jolanta Walewska, autorka raportu o książce akademickiej powiedziała, że często studenci kupują jedną książkę na kilkanaście osób, kopiują ją a nawet sprzedają odbitki.
Poza tym biblioteki akademickie, zwłaszcza uczelni niepaństwowych nie wzbogacają swoich zbiorów i nie kupują nowych książek. Studenci muszą korzystać z bibliotek miejskich, pedagogicznych i oczywiście z nielegalnych kopii.
Zdaniem Walewskiej, taka sytuacja doprowadziła do drastycznego spadku sprzedaży książek akademickich, mimo wzrostu liczby studentów i uczelni w Polsce.
Podczas otwarcia targów rozstrzygnięto konkurs na najlepszą książkę akademicką - Atena 2001. Nagrodę ministra edukacji narodowej i sportu otrzymało wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie za książkę pod redakcją Jerzego Bartmińskiego "Współczesny język polski". Targi potrwają do 17 listopada. (and)