Ks. Stanisław Musiał uhonorowany Kowadłem
Jezuita ks. Stanisław Musiał został pośmiertnie uhonorowany Kowadłem - nagrodą honorową Stowarzyszenia "Kuźnica". Nagrodę odebrał w siedzibie stowarzyszenia na krakowskim Kazimierzu kuzyn laureata Jacenty Musiał. Ks. Musiał zmarł 5 marca w Krakowie.
Jak podano w uzasadnieniu, "Rada Stowarzyszenia 'Kuźnica' przyznała nagrodę Kowadła ks. Stanisławowi Musiałowi za dane całym życiem świadectwo dobroci i braterstwa, odwagę bycia mądrym i Europejczykiem, wytrwałą pomoc ubogim i potrzebującym - wraz z podziękowaniem za przyjaźń dla 'Kuźnicy' i kuźniczan".
Laudację wygłosił zaprzyjaźniony z laureatem krakowski literat Jan Pieszczachowicz. Podkreślił w niej bezkompromisowość postawy laureata w dążeniu do prawdy i wcielaniu miłości w codzienne działania, zjednującą mu przyjaźń członków stowarzyszenia, "urzeczonych otaczającą go atmosferą świętości".
W imieniu rodziny i przyjaciół laureata nagrodę odebrał kuzyn Jacenty Musiał. Ksiądz Staszek miał misję do spełnienia - mówić o prawdzie. Ze złem, bez względu na to, kto je wypowiadał, walczył na co dzień - dodał.
O. Stanisław Musiał urodził się w 1938 roku w Łososinie Górnej k. Limanowej. Studiował filozofię i teologię w uczelniach jezuickich w Krakowie i Warszawie oraz w Rzymie i Monachium. Był członkiem redakcji "Tygodnika Powszechnego" oraz Komitetu Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem.
Był autorem opracowań naukowych i wielu tekstów publicystycznych w prasie krajowej i zagranicznej, m.in. w "Tygodniku Powszechnym", "Gazecie Wyborczej", "Midraszu", "Życiu Duchowym". W Wydawnictwie Literackim ukazał się ostatnio wybór jego tekstów poświęconych problematyce stosunków między chrześcijanami i Żydami "Czarne jest czarne" oraz wybór felietonów publikowanych od wielu lat na łamach "Tygodnika Powszechnego" zatytułowany "Dwanaście koszy ułomków".
W 1987 r. przyczynił się do podjęcia decyzji o wyprowadzeniu klasztoru karmelitanek z terenu obozu w Oświęcimiu. Występował też przeciwko wznoszeniu krzyży na oświęcimskim żwirowisku.
O. Stanisław Musiał był też pierwszym laureatem nagrody Grand "Press" w kategorii publicystyki, przyznawanej przez miesięcznik "Press", i laureatem Nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej za rok 2001, przyznawanej przez Żydowski Instytut Naukowy w Nowym Jorku autorom prac na temat stosunków polsko-żydowskich oraz publikacji najlepiej odzwierciedlających wkład Żydów polskich w kulturę polską. Uzasadnieniem tej nagrody było to, że konsekwentnie występował przeciwko antysemityzmowi i ksenofobii.
Nagroda "Kowadła" przyznawana jest od 25 lat za dzieła, czyny i postawy szczególnie poruszające środowisko "Kuźnicy" i zarazem ważne dla polskiego życia społecznego i kulturalnego.
Laureatami Kowadła byli m.in. Andrzej Wajda, Ryszard Kapuściński, prof. Ewa Łętowska, Kazimierz Dejmek, Olga Lipińska, a w ostatnich latach: prof. Adam Schaff, Andrzej Urbańczyk (pośmiertnie), Aleksander Małachowski, Mieczysław F.Rakowski, Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, Jacek Kuroń, Jolanta Kwaśniewska, Festiwal Kultury Żydowskiej i jego inicjatorzy.
Stowarzyszenie Kuźnica, założone przez Tadeusza Hołuja w 1975 roku, gromadzi około 450 przedstawicieli świata kultury, nauki i sztuki wyznających wartości lewicowe.