Ks. Paweł Naumowicz - nowym prowincjałem polskim marianów
Nowym prowincjałem polskiej prowincji
Zgromadzenia Księży Marianów został ksiądz Paweł Naumowicz MIC.
Zadecydowała o tym, odbywająca się od wtorku do czwartku w
sanktuarium maryjnym w Licheniu (Wielkopolskie), kapituła
wyborcza prowincji - poinformowała dyrektor
sanktuaryjnego centrum informacji Irena Wawrzyniak.
39-letni ksiądz Naumowicz będzie pełnił tę funkcję przez sześć lat. Dotychczasowy przełożony polskiej prowincji Zgromadzenia Księży Marianów ks. Andrzej Pakuła MIC został już wcześniej wybrany do Rady Generalnej Zgromadzenia w Rzymie.
Nowy prowincjał pochodzi z Elbląga. Do zakonu wstąpił w wieku 24 lat, będąc już inżynierem. Święcenia kapłańskie przyjął w 1997 r. Studiował na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.
W obradach kapituły wyborczej w Licheniu biorą udział delegaci i przełożeni mariańskich domów zakonnych. W skład prowincji polskiej zgromadzenia wchodzi 37 domów i rezydencji na terenie: Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Czech, Białorusi i Kazachstanu.
Zgromadzenie Księży Marianów, wspólnota apostolska księży i braci, powstało 24 października 1673 r. To pierwszy polski męski zakon, założony przez ojca Stanisława Papczyńskiego. Jego celem jest szerzenie kultu Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, modlitwa za zamarłych w czyścu cierpiących oraz działalność duszpasterska, misyjna, wydawnicza i naukowa.
Marianie pracują obecnie w 18 krajach na wszystkich kontynentach świata. W Polsce są gospodarzami m.in. Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu i Maryi Panny Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym, gdzie w latach 1952-1953 był uwięziony prymas Stefan Wyszyński.