Trwa ładowanie...
ddp68dp

Ks. Jerzy Popiełuszko świętym? Rusza proces kanonizacyjny

Jest błogosławionym, a może zostać świętym. We Francji rozpoczyna się dziś proces kanonizacyjny księdza Jerzego Popiełuszki. Kościół zbada czy legendarny kapelan Solidarności mógł przyczynić się do uzdrowienia śmiertelnie chorego Francuza. Jeśli tak, Polak zostanie przedstawiony jako wzór i orędownik katolikom na całym świecie.
Share
Pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Białymstoku
Pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki w BiałymstokuŹródło: PAP, Fot: Paweł Supernak
ddp68dp

- Do uzdrowienia miało dojść w 2012 roku w podparyskiej miejscowości Creteil - wyjaśnia Milena Kindziuk, autorka książki o księdzu Popiełuszce. 56-letni François Audela chorował na rzadki rodzaj białaczki. Nie mógł samodzielnie chodzić i jeść. Choroba nie dawała za wygraną. Do mężczyzny wezwano księdza, który udzielił sakramentów, ale też pomodlił się za niego do Boga, prosząc o wstawiennictwo księdza Jerzego. Po modlitwie chory wstał z łóżka i zaczął normalnie funkcjonować. Uzdrowienie było całościowe i dokonało się natychmiast - świadczą ci, którzy go wówczas widzieli.

Do parafii świętego Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, gdzie jest grób księdza Jerzego, dotarło już blisko 20 milionów pielgrzymów z całego świata. Wielu zostawia świadectwa o łaskach otrzymanych za wstawiennictwem kapłana. Proboszcz ksiądz Marcin Brzeziński cieszy się, że do kanonizacji wybrano zdarzenie z Francji. To tylko pokazuje, że kult księdza Jerzego się rozszerza - wyjaśnia.

Specjalna komisja

ddp68dp

Michel Santier, biskup Creteil powoła dziś specjalną komisję do zbadania cudu, który miał miejsce w jego diecezji. W jej składzie będzie dwóch Polaków - księża: Józef Grzywaczewski i Józef Naumowicz.

Jeżeli cud zostanie potwierdzony, droga do kanonizacji będzie otwarta. Dziś pierwsza sesja trybunału kanonizacyjnego, podczas której zostaną zaprzysiężeni jego członkowie. Jest to część jawna. Po niej ruszą tajne przesłuchania.

Następnie po pomyślnym badaniu lekarzy i teologów sprawa trafi do Watykanu, do Kongregacji do spraw Świętych. Tam też będzie badana. Trudno dziś powiedzieć ile potrwa cały proces. Ostateczna decyzja należy do papieża.

ddp68dp

Podziel się opinią

Share
ddp68dp
ddp68dp
Więcej tematów