Trwa ładowanie...
d2xohvd
włochy
23-08-2004 15:55

Krzywa Wieża w Pizie nie runie

Krzywej Wieży w Pizie nie grozi już upadek -
orzekli geolodzy, którzy trzy lata temu poddali zabytek
nowatorskiej "kuracji" i wzmocnili jego fundamenty.

d2xohvd
d2xohvd

Od roku w ogóle się nie rusza - poinformowali z dumą naukowcy z zespołu kierowanego przez inżyniera polskiego pochodzenia profesora Michała Jamiołkowskiego. We Florencji geolodzy zapewnili, że wieża będzie bezpieczna przez co najmniej 300 lat.

Wieża w Pizie, której budowa rozpoczęła się w 1173 roku, zawsze przechylała się na stronę południową. Gdy wzniesiono trzy pierwsze kondygnacje, z powodu zapadania się gruntu jej fundamenty uległy przesunięciu. Budowę ukończono dopiero około 1350 roku i od tego czasu wieża przechylała się dalej o milimetr na rok.

Gdy 14 lat temu przechył przekroczył cztery i pół metra, uznano, że bezcennemu zabytkowi grozi zawalenie. W następnych latach we Włoszech powstało 17 różnych komitetów powołanych do jego ratowania. Dopiero ostatniemu, powołanemu w 1990 roku i kierowanemu przez urodzonego we Lwowie i mieszkającego w Turynie profesora Jamiołkowskiego, udało się osiągnąć cel. Zastosowana przez ekspertów metoda doprowadziła nie tylko do zahamowania przechyłu, ale nawet do jego zmniejszenia o ponad 40 centymetrów. Polegała ona na umocnieniu całej struktury, m.in. poprzez specjalne "zastrzyki" z cementu, oraz na wybraniu ziemi spod fundamentów od strony północnej.

Na całą operację wydano około 30 mln euro. W grudniu 2001 roku zabytek na Campo dei Miracoli otwarto ponownie dla zwiedzających, a profesor Jamiołkowski otrzymał tytuł honorowego obywatela Pizy.

d2xohvd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xohvd
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj