Trwa ładowanie...
d2obovf
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Krzysztof Szczerski: informacja rządu ws. kryzysu migracyjnego - niepełna

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski ocenił, że rządowa informacja w Sejmie na temat kryzysu migracyjnego w Europie była "dalece niepełna". - Prezydent oczekuje na pełne stanowisko - dodał.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ewa Kopacz, Janusz Piechociński i Tomasz Siemoniak
Ewa Kopacz, Janusz Piechociński i Tomasz Siemoniak (PAP, Fot: Bartłomiej Zborowski)
d2obovf

Premier Ewa Kopacz oraz szefowie MSZ i MSW przedstawili podczas jednodniowego posiedzenia Sejmu informację na temat kryzysu migracyjnego w Europie i jego reperkusji dla Polski. Sejmową debatę zdominował spór między przedstawicielami rządu i opozycją w sprawie polityki państwa wobec tego kryzysu.

- Myślę, że ta informacja była dalece niepełna. Polacy nie dostali informacji, na której także zależy panu prezydentowi, czyli przekonania o tym, że mogą czuć się bezpiecznie, bo władza jest odpowiedzialna i rząd jest odpowiedzialny, i podejmuje decyzje najlepsze z punktu widzenia bezpieczeństwa - tłumaczył Szczerski w Polsat News.

- Prezydent oczekuje na pełne stanowisko, które byłoby zgodne z porządkiem instytucjonalnym - zaznaczył prezydencki minister.

d2obovf

Szczerski dodał, że zabrakło mu rzetelnego opisu, w jakim stopniu Polska jest przygotowana do przyjmowania uchodźców. Podkreślił, że nie zdobył też wiedzy na temat tego, czy jest szansa na asymilację przybyłych osób i "czy nie będzie takiej sytuacji, w której stworzymy getta dla osób, które de facto nie chcą być w Polsce, bo ich celem jest wyjazd z Polski".

Inną rzeczą, która powinna pojawić się w trakcie informacji rządu, jest, według Szczerskiego, "dyskusja o zasadach prawnych", na jakich ma się odbywać pobyt uchodźców w Polsce. - To jest rzecz skomplikowana. Od kwestii czystego bezpieczeństwa państwa, po kwestie społeczne, społeczną aprobatę, po asymilację i kwestie prawne. Zgodnie z wszystkimi prawami człowieka nie można nikogo zmuszać do przebywania w miejscu, w którym nie chce przebywać - kontynuował Szczerski.

Dodał, że jest zaskoczony, że szefowa MSW Teresa Piotrowska nie uczestniczyła w poniedziałek w unijnej naradzie ministrów spraw wewnętrznych poświęconej migrantom, tylko wysłała przedstawiciela.

- Widzimy bardzo wyraźnie, i to niepokoi pana prezydenta, że polityka rządu w tej sprawie jest bardzo niekonsekwentna. Na początku mówiliśmy twarde "nie" ustami premier Ewy Kopacz, za co Polska dostała tę brudną łatę kraju bez serca. Teraz, jak się okazuje, przyjmiemy uchodźców w dużo większej ilości niż na początku deklarowaliśmy. To jest tak niekonsekwentna polityka, że przynosi nam same straty jako państwu - powiedział prezydencki minister.

d2obovf

Podziel się opinią

Share

d2obovf

d2obovf
Więcej tematów