Krzysztof Gawkowski gościem programu "Tłit"
Zapraszamy na "Tłit". Od poniedziałku do piątku o godz. 8.30 na stronie głównej Wirtualnej Polski. Zapraszamy na rozmowy z osobami, które kształtują naszą rzeczywistość. Dzisiaj gościem programu jest szef klubu parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski.
16.08.2021 08:04
Co dziś w programie? Prezydent Afganistanu Ashraf Ghani opuścił kraj. Talibowie ogłosili więc oficjalny szturm na Kabul. Do Kataru udały się delegacje obu stron, by - jak wskazują media - przeprowadzić rozmowy ws. "pokojowego przekazania władzy". Ma zostać również uformowany rząd tymczasowy. W mieście prowadzona jest ewakuacja m.in. ambasady USA. Stolica jest sparaliżowana. Jak powinny zachować się teraz polskie władze? Czy powinniśmy przygotować się na przyjęcie uchodźców?
Yair Lapid, szef MSZ Izraela, podjął decyzję o wycofaniu chargé d'affaires z Polski. Zarekomendował również, by Marek Magierowski nie przyjeżdżał na razie na placówkę do Izraela. Ma to związek z podpisaną przez Andrzeja Dudę nowelizacją Kodeksu postępowania administracyjnego, która praktycznie zamyka drogę do restytucji mienia ocalałych z Holokaustu. Uchwalone przez Sejm i Senat prawo od początku krytykował Izrael wraz ze Stanami Zjednoczonymi.
"Decyzja Izraela o obniżeniu rangi dyplomatycznej reprezentacji w Warszawie jest bezpodstawna i nieodpowiedzialna, a słowa Jaira Lapida, ministra spraw zagranicznych i premiera-alternata budzą oburzenie każdego uczciwego człowieka" - oświadczył w reakcji premier Mateusz Morawiecki.
Podczas obchodów Święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda skierował słowa do Amerykanów. Podkreślił znaczenie sojuszy i zasugerował, że być może zawetuje zmiany w ustawie medialnej zwanej "lex TVN". - Będę stał na straży konstytucyjnych zasad w tym zasady wolności słowa, swobody prowadzenia działalności gospodarczej, a także zasady prawa własności i wszystkich innych zasad konstytucyjnych - równego traktowania, zasady proporcjonalności i wszystkiego tego, co ważne w państwie demokratycznym - powiedział Duda.
Prezydent wręczył Jarosławowi Gowinowi odwołanie z funkcji wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii. Jednak nie doszło do zapowiadanego wcześniej przez Gowina spotkania i rozmowy o "lex TVN". - To jest dla mnie bardzo przykra sytuacja, będę czekał na pana, panie premierze, i będę przyglądał się temu, co się dzieje - oświadczył Andrzej Duda podczas wystąpienia. - Nie umiem odpowiedzieć, czy stoi przede mną ten człowiek, który chce realizować dobry plan dla Polski? Czy może stoi osoba, która zmieniła front? To dla mnie trudna sytuacja - stwierdził. - Mam nadzieję, że spotkamy się za kilka tygodni z uśmiechem (...), że nie będzie pan częścią totalnej opozycji - dodał.
Czy opozycji uda się doprowadzić do odwołania Elżbiety Witek ze stanowiska marszałka Sejmu? Co się dzieje z wnioskiem Lewicy do prokuratury w jej sprawie? Czy będzie wspólny - całej opozycji - kandydat na nowego marszałka?
W poniedziałek mija termin na zastosowanie się do rozstrzygnięcia TSUE. Polska do poniedziałku musi podporządkować się rozstrzygnięciom TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej. W przeciwnym razie Komisja Europejska zapowiada wystąpienie o nałożenie kar finansowych na nasz kraj. - Poprosiliśmy Polskę o potwierdzenie, że w pełni zastosuje się do decyzji z 14 lipca w sprawie Izby Dyscyplinarnej. Polska powinna nas poinformować na temat przewidzianych środków w tej sprawie do 16 sierpnia (…). W przypadku niespełnienia tej prośby Komisja zwróci się do TSUE o nałożenie kary na Polskę - powiedziała wiceszefowa KE Viera Jourova.
Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak udostępnił w mediach społecznościowych zdjęcie z Wojciechem Cejrowskim. Podróżnik trzyma w dłoniach tabliczkę z napisem "Zdjęcie za różaniec". - W trosce o wychowanie młodych pokoleń na prawych ludzi… - skomentował Pawlak.