PolskaKrzesła ze sklejki i styl organiczny - design rodem z PRL

Krzesła ze sklejki i styl organiczny - design rodem z PRL

Krzesła ze sklejki i dwa mieszkania zobaczymy na wystawie PRL-owskiego designu w Muzeum Narodowym. "Chcemy być nowocześni. Polski design 1955-1968 z kolekcji Muzeum Narodowego" - to tytuł wystawy, którą od 4 lutego możemy oglądać w Muzeum Narodowym.

17.02.2011 | aktual.: 17.02.2011 15:34

Wystawa prezentuje prace z jednego z najciekawszych okresów polskiego wzornictwa, architektury wnętrz i sztuki użytkowej.

Tkanina jak obraz Klee

Styl organiczny, który narodził się w polskim designie po odejściu od doktryny realizmu socjalistycznego, inspirowany był twórczością Alvara Aalto, Eero Saarinena oraz Charlesa i Ray Eamesów. Polscy projektanci przebudzili się w 1955 r., tuż po Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów w stolicy. Spod ich ołówków zaczęły wychodzić awangardowe i ultranowoczesne projekty w stylu zachodnich abstrakcjonistów. Powstawały wazony, tace i rzeźby w stylu Paula Klee, Joana Miró i Pabla Picassa. Abstrakcyjne motywy pojawiały się też we wzornictwie tkanin, co znalazło odbicie w ówczesnej modzie - geometrycznych wzorach i trapezowych sukienkach bez rękawów, z prostym dekoltem odcinanym tuż pod szyją. Taką estetyką posługiwali się również projektanci wnętrz. Lata 1955-1968 były istotne dla definiowania wzornictwa jako odrębnej dziedziny sztuki, jak i definiowania zawodu projektanta, designera.

Klimat PRL w M-3

Jedną z istotnych tendencji w sztuce tego okresu była fascynacja nowymi tworzywami. Nowa technologia dawała projektantom ogromne możliwości w kształtowaniu przedmiotu. Dotyczyło to mebli i takich przedmiotów, jak telefon czy aparat fotograficzny. W muzeum wystawiono blisko 180 przedmiotów: meble, tkaniny, ceramikę, szkło i plakaty. Kuratorzy proponują także obejrzenie dwóch fragmentów wnętrz mieszkań. Jednym z nich jest pokój projektu Mariana Sigmunda z połowy lat 60. XX w. Starsi zwiedzający będą mieli szansę przypomnieć sobie ówczesne wnętrza i ciekawe, choć mało wygodne krzesła, kanapy i łóżka. Młodsi - wczuć się w klimat epoki, którą znają tylko z telewizji, zdjęć i opowieści.

Prezentowane na wystawie prace pochodzą m.in. z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie, Zakładów Artystyczno-Badawczych Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Spółdzielni Artystów ŁAD, Zakładów Ceramiki we Wrocławiu. Wystawa potrwa do 17 kwietnia. W czwartki wstęp wolny. Szczegóły: www.mnw.art.pl.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)