ŚwiatKryzys w Strefie Gazy. Prawie 1400 zniszczonych domów, 600 tys. ludzi może zostać bez wody

Kryzys w Strefie Gazy. Prawie 1400 zniszczonych domów, 600 tys. ludzi może zostać bez wody

Trwający od ponad tygodnia kryzys w Strefie Gazy przyniósł już ogromne zniszczenia. W wyniku konfliktu zginęło 194 Palestyńczyków, w tym 149 cywilów, a 1390 osób zostało rannych. Po stronie izraelskiej odnotowano jedną ofiarę śmiertelną - informuje Polska Akcja Humanitarna.

Kryzys w Strefie Gazy. Prawie 1400 zniszczonych domów, 600 tys. ludzi może zostać bez wody
Źródło zdjęć: © AFP | Thomas Coex

1370 domów w Strefie Gazy uległo całkowitemu zniszczeniu i nie nadaje się już do zamieszkania. Dziesiątki tysięcy Palestyńczyków z północnej Gazy opuściło swoje domy, 17 tys. ukryło się w schronach zorganizowanych przez ONZ w budynkach szkolnych.

Sytuacja cywilów staje się coraz bardziej dramatyczna - brakuje im schronienia, jedzenia, wody i lekarstw. Organizacje humanitarne mają problem z dostarczaniem pomocy - dotarcie do osób potrzebujących jest niezwykle trudne z powodu wysokiego ryzyka bezpieczeństwa oraz blokady Gazy.

600 tys. ludzi zostanie bez wody?

Poważnym problemem cywilów w Strefie Gazy jest dostęp do wody. Infrastruktura została uszkodzona, a z powodu wysokiego ryzyka przerwano regularną obsługę i naprawy systemów wodociągowych oraz kanalizacyjnych.

Szacuje się, że jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, 600 tys. Gazy zostanie pozbawionych dostępu do wody.

Eskalacja przemocy uderza szczególnie mocno w sektor zdrowia - wiele budynków szpitali i klinik zostało zniszczonych, brakuje podstawowych sprzętów, leków i paliwa do obsługi ambulansów.

Działalność PAH w regionie

PAH jest jednym z sygnatariuszy apelu 41 organizacji zwracających uwagę na kryzys w sektorze zdrowia oraz nawołujących do natychmiastowego zawieszenia broni, uważając, że wszystkie strony konfliktu muszą przestrzegać międzynarodowego prawa humanitarnego i wywiązywać się ze swoich zobowiązań do ochrony ludności cywilnej.

PAH prowadziła biuro w Strefie Gazy od września 2009 roku do końca 2013 roku. Po wycofaniu się z regionu działamy tylko na Zachodnim Brzegu, jednak wciąż z uwagą obserwujemy sytuację cywilów w Strefie Gazy. W przypadku eskalacji konfliktu i pogłębiania się kryzysu humanitarnego PAH będzie na bieżąco podejmowała decyzje dotyczące zaangażowania się w Strefie Gazy.

Źródło: Polska Akcja Humanitarna

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)