Trwa ładowanie...
d4mll4i
holandia

Kryzys polityczny między Turcją a Holandią

Sprzeczne doniesienia o tureckiej minister do spraw rodziny, która miała przyjechać do Holandii. Według stacji CNN Turk, Fatma Betul Sayan Kaya została zatrzymana na granicy, a holenderscy policjanci polecili jej, by odjechała w stronie Niemiec. Stacja NOS News informowała jednak, że minister przybyła do Rotterdamu, ale Holendrzy uniemożliwili jej wstęp na teren tureckiego konsulatu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kryzys polityczny między Turcją a Holandią
(PAP, Fot: STEPHANIE LECOCQ)
d4mll4i

Wcześniej holenderskie władze odmówiły prawa wjazdu na teren kraju szefowi tureckiej dyplomacji, Mevlutowi Cavusoglu. Chciał on wziąć udział w Rotterdamie w wiecu, który miał zachęcić tamtejszych Turków do poparcia władz w referendum konstytucyjnym w Turcji. Odmowa doprowadziła do kryzysu dyplomatycznego między oboma państwami.

W sobotę premier Holandii Mark Rutte zakomunikował, że samolot na pokładzie z szefem tureckiej dyplomacji otrzymał zakaz lądowania. Rutte uzasadnił, że wizyta Mevlutem Cavusoglu mogłaby być zagrożeniem dla porządku publicznego.

Wieczorem policja zablokowała dojazd do tureckiego konsulatu w tym mieście. Jak informuje reporter Kees van Dam pod placówką dyplomatyczną zgromadzili się demonstranci.

- Wielu Holendrów mających tureckie pochodzenie jest uprawnionych do głosowania w referendum w sprawie tureckiej konstytucji. Holenderski rząd nie sprzeciwia się żadnym zgromadzeniom w naszym kraju w celu poinformowania ich o tym" - zakomunikował Rutte na Facebooku. "Ale spotkania te nie mogą przyczyniać się do napięć w naszym społeczeństwie i każdy, kto chce zorganizować takie spotkanie, jest zobowiązany postępować zgodnie z instrukcjami władz, tak żeby był zagwarantowany porządek i bezpieczeństwo publiczne" - tłumaczył premier Holandii.

d4mll4i

W odpowiedzi na oświadczenie premiera Rutte, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan określił Holandię jako kraj "niedobitków nazizmu, faszystów".

Występując przed dziennikarzami na lotnisku w Stambule, Cavusoglu powiedział z kolei, że Holandia usiłuje uniemożliwić przedstawicielom tureckich władz spotykanie się z tureckimi wyborcami w Europie. - Odwołali wiec ze względów bezpieczeństwa, czyli minister to teraz terrorysta? - powiedział.

Powiedział też, że rząd turecki "otrzymał z Holandii wiele głosów poparcia, sprzeciwiających się rasistowskiej, faszystowskiej polityce holenderskiego rządu".

Pojawiły się też doniesienia o tym, że w związku z napiętą sytuacją ambasador Holandii został wydalony z Turcji.

15 marca w Holandii mają się odbyć wybory parlamentarne, podczas których antyimigracyjne nastroje odgrywają istotną rolę.

d4mll4i

Podziel się opinią

Share
d4mll4i
d4mll4i