Krystyna Feldman nie żyje
W wieku 86 lat w swoim poznańskim mieszkaniu zmarła aktorka Krystyna Feldman - poinformowała dyrekcja Teatru Nowego w Poznaniu.
24.01.2007 18:45
Galeria
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/krystyna-feldman-nie-zyje-6038682372564097g )[
]( http://wiadomosci.wp.pl/krystyna-feldman-nie-zyje-6038682372564097g )
Krystyna Feldman nie żyje
Krystyna Feldman znana była głównie z wyrazistych epizodów.
W ostatnich latach rozgłos przyniosła jej rola w filmie "Mój Nikifor", w którym Feldman wcieliła się w postać łemkowskiego malarza, prymitywisty. Za tę rolę otrzymała Złotego Lwa. Była również nominowana do Polskich Nagród Filmowych Orły 2005 w kategorii: najlepsza główna rola kobieca.
Urodziła się w 1920 roku we Lwowie. Córka śpiewaczki operowej i aktora ukończyła Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej w Warszawie. Jako siedemnastolatka zadebiutowała na scenie Teatru Miejskiego we Lwowie w bajce "Kwiat Paproci". Po wojnie występowała między innymi w Katowicach, Łodzi i Szczecinie, aby w końcu związać się z Teatrem Nowym w Poznaniu.
Była określana mianem mistrzyni drugiego planu. Jej filmowym debiutem była rola w "Celulozie" Jerzego Kawalerowicza z 1953 roku. Zagrała między innymi w filmach "Ubu król", "Stara Baśń", "Boże skrawki" "Lalka" czy "Pociąg do Hollywood". W swoim dorobku ma ponad 60 ról filmowych. Ostatnim jej filmem była rola w "Rysiu" Stanisława Tyma, który nie wszedł jeszcze na ekrany.
Miłośnikom seriali znana była z roli babci w "Świecie według Kiepskich".
Zagrała również kilkanaście ról w spektaklach Teatru Telewizji, m.in. u Jerzego Antczaka, Andrzeja Barańskiego, Rudolfa Zioły i trzykrotnie u Izabelli Cywińskiej.
Miesiąc temu odbyła się premiera monodramu na podstawie autobiografii aktorki "I to mi zostało...". Spektakl wyreżyserowany przez Roberta Glińskiego został również zagrany przez Krystynę Feldman.
Przed premierą aktorka mówiła, że ten monodram to dla niej duże wyznanie, gdyż w ciągu półtorej godziny musi zagrać 50 lat swojego życia. Monodram obejmował życie aktorki w przedwojennym Lwowie, Krakowie i Zakopanem a także wojnę światową.