Krym i Sewastopol uznane za części FR z chwilą podpisania traktatu
Republika Krymu i Sewastopol stały się częściami Federacji Rosyjskiej z chwilą podpisania traktatu o ich wejściu w skład FR - wynika z tego dokumentu, podpisanego we wtorek na Kremlu i opublikowanego na stronie internetowej prezydenta Rosji.
18.03.2014 | aktual.: 19.03.2014 01:48
Ze strony Federacji Rosyjskiej podpis pod traktatem złożył prezydent Władimir Putin, a ze strony Krymu - przewodniczący Rady Najwyższej Władimir Konstantinow, premier Siergiej Aksjonow i mer Sewastopola Aleksiej Czałyj.
Zgodnie z traktatem granica Krymu i Ukrainy została uznana za granicę państwową FR. Dokument przewiduje, że Ukraińcy mieszkający na Krymie staną się obywatelami Rosji, jeśli w ciągu miesiąca nie wyrażą woli zachowania obywatelstwa Ukrainy.
Traktat ustanawia okres przejściowy, do 1 stycznia 2015 roku, na uregulowanie problemów włączenia Republiki Krymu i miasta o znaczeniu federalnym Sewastopola do gospodarczego, finansowego, kredytowego i prawnego systemu Federacji Rosyjskiej, a także systemu organów władzy państwowej Rosji.
Zgodnie z dokumentem z chwilą przyjęcia do FR na terytorium Republiki Krymu i Sewastopola obowiązują normatywne akty prawne Federacji Rosyjskiej; normatywne akty prawne Republiki Krymu i Sewastopola zachowują ważność do zakończenia okresu przejściowego lub uchwalenia odpowiedniego normatywnego aktu prawnego FR.
Oczekuje się, że w piątek Duma Państwowa i Rada Federacji, dwie izby parlamentu Rosji, uchwalą federalną ustawę konstytucyjną o przyjęciu Republiki Krymu i miasta o znaczeniu federalnym Sewastopola do Federacji Rosyjskiej, a także ratyfikują traktat o ich wejściu w skład FR.
Wcześniej Sąd Konstytucyjny musi potwierdzić zgodność traktatu z ustawą zasadniczą Rosji.
W niedzielę w należącej do Ukrainy Autonomicznej Republice Krymu odbyło się referendum na temat przyłączenia Krymu do Federacji Rosyjskiej. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się według oficjalnych wyników 96,77 proc. uczestników plebiscytu. Frekwencja wyniosła 83,1 proc. W dzień po referendum parlament w Symferopolu przyjął uchwałę o niepodległości Republiki Krymu i zwrócił się do władz w Moskwie o przyjęcie w skład FR.
O przyjęcie do Federacji Rosyjskiej wystąpił też Sewastopol, który jest główną bazą Floty Czarnomorskiej FR i który formalnie nie należy do ARK, lecz podlega bezpośrednio władzom w Kijowie na prawach obwodu. W czasach ZSRR Sewastopol również nie wchodził w skład obwodu krymskiego i podlegał bezpośrednio władzom w Moskwie.
Władze Ukrainy i Zachód nie uznały wyników referendum i secesji Krymu.