ŚwiatKrwawy szturm na Złotą Świątynię w Amritsarze. Rząd Margaret Thatcher wspierał władze Indii?

Krwawy szturm na Złotą Świątynię w Amritsarze. Rząd Margaret Thatcher wspierał władze Indii?

Brytyjski premier David Cameron ogłosił wszczęcie śledztwa w sprawie rzekomej zmowy rządu Margaret Thatcher i Indii w związku z krwawą operacją wojskową w Złotej Świątyni w Amritsarze - donosi serwis BBC. Nowe światło na zdarzenia z 1984 roku rzucił jeden z brytyjskich parlamentarzystów, który przeanalizował dokumenty odtajnione po 30 latach.

Krwawy szturm na Złotą Świątynię w Amritsarze. Rząd Margaret Thatcher wspierał władze Indii?
Źródło zdjęć: © AFP | Narinder Nanu

14.01.2014 | aktual.: 14.01.2014 19:25

Szturm wojsk na Złotą Świątynię w Amritsarze był wymierzony w sikhijskich separatystów, którzy okupowali ją od 1982 roku. Ówczesny rząd Indiry Gandhi podał, że w ramach operacji Niebieska Gwiazda śmierć poniosło około 400 osób (w tym 87 żołnierzy). Z kolei Sikhowie twierdzą, że w akcji odbicia świątyni, trwającej od 3 do 8 czerwca 1984 roku, śmierć poniosło ponad tysiąc osób, w tym pielgrzymi i cywile. Wskutek szturmu doszło do masowych protestów i krwawych zamieszek, a jesienią tego samego roku premier Gandhi zginęła z rąk dwóch osobistych ochroniarzy, którzy byli Sikhami.

Wielka Brytania zamieszana?

Dziś brytyjski wątek związany z wydarzeniami sprzed 30 lat postanowił zbadać parlamentarzysta z Partii Pracy Tom Watson. Polityk twierdzi, że widział "ściśle tajne dokumenty od Margaret Thatcher, które zatwierdzały współpracę brytyjskich sił specjalnych (SAS) z indyjskim rządem". Oskarżeniami parlamentarzysty ma się teraz zająć rząd Davida Camerona.

"Premier poprosił szefa kancelarii o pilne zapoznanie się ze sprawą i ustalenie faktów" - głosi oświadczenie brytyjskiego rządu, w którym podkreślono, że ani premier, ani szef MSZ nie mieli pojęcia o istnieniu dokumentów.

Listy, które mogą obciążyć Thatcher

W swoim oskarżeniu Tom Watson powołał się na dwa listy z 6 i 23 lutego 1984 roku. W pierwszym premier Thatcher omawia prośbę o "doradztwo ws. planów usunięcia sikhijskich dysydentów ze Złotej Świątyni" i daje zielone światło szefowi MSZ. W drugim napisano, że "minister spraw zagranicznych zdecydował się na spełnienie prośby Indii i za zgodą premier oficer SAD (chodzi o SAS, w korespondencji doszło do pomyłki - przyp.) odwiedził Indie oraz nakreślił plan, który zatwierdziła Pani Gandhi. Minister spraw zagranicznych wierzy, że rząd Indii może wkrótce go zrealizować".

Parlamentarzysta liczy, że sprawa rzekomego zaangażowania rządu Thatcher w krwawe zdarzenia sprzed 30 lat wkrótce zostanie wyjaśniona i nie będzie zamieciona pod dywan. W przeciwnym wypadku, jak twierdzi Tom Watson, może się to przyczynić do znacznego pogorszenia stosunków pomiędzy rządem a Sikhami zamieszkującymi Wielką Brytanię, których liczbę szacuje się na około 600 tysięcy. Starania członka Partii Pracy wspiera Sikh z Izby Lordów Indarjit Singh.

Oglądaj też: Indie - krwawe żniwo zamachów

Źródła: bbc.co.uk, WP.PL

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)