Trwa ładowanie...
ekologia
02-08-2005 09:40

Krwawe żniwa wśród błotniaków

Żniwa zagrażają pisklętom błotniaków łąkowych. Te drapieżne ptaki, zanim nauczą się latać, często padają ofiarami maszyn rolniczych.

Krwawe żniwa wśród błotniaków
d2x2etb
d2x2etb

Błotniak łąkowy dawniej gnieździł się tylko na terenach podmokłych. W skutek degradacji tego typu siedlisk zaczął wyprowadzać legi w uprawach zbóż. Dzięki przystosowaniu się do nowych warunków następuje powolny wzrost liczebności tego gatunku.

Proces ten daje się zauważyć w szczególności we wschodniej Polsce, w tym również na południowym Podlasiu. Jeszcze do niedawna gatunek należał do ptaków silnie zagrożonych wyginięciem. W końcu lat 80. jego liczebność oceniano zaledwie na 300-350 par lęgowych, obecnie w Polsce gnieździ się ok. 1500 par. Dzisiaj coraz częściej możemy obserwować charakterystyczną sylwetkę błotniaków (skrzydła uniesione do góry w kształcie litery V), które patrolując teren latają nisko nad polami i łąkami.

Koniec okresu lęgowego u błotniaków łąkowych przypada na początek żniw. Tak więc lęgi narażone są na zniszczenie w czasie zbioru zboża. Czasami wystarczy kilka dni, aby młode ptaki osiągnęły zdolność do lotu a tym samym nie dostały się pod kombajn. Gorzej sprawa wygląda ze spóźnionymi lęgami. Jeżeli w czasie żniw młode są zbyt małe i nie można już zwlekać ze zbiorem zboża, w dniu koszenia, przed “przejściem” kombajnu, młode należy zabrać z gniazda. Po wykoszeniu zboża, w miejscu, gdzie było gniazdo, należy zrobić niewielkie zagłębienie i przykryć je słomą, ale w taki sposób, aby nie zwracało uwagi z większej odległości. Dla młodych ptaków miejsce takie daje możliwość ukrycia się. Pozostawianie kępy nie skoszonego zboża wokół gniazda, nie jest właściwą metodą ocalenia lęgu. Może ono przyciągać różne drapieżniki, np. wałęsające się psy lub lisy.

Błotniak łąkowy w znaczący sposób ogranicza straty spowodowane przez norniki i myszy. Codziennie rodzina błotniaków zjada nawet kilkanaście norników! Miejmy nadzieję, że pożyteczna praca tych drapieżników zostanie doceniona, i gatunek ten zyska sprzymierzeńców wśród podlaskich rolników. Należy pamiętać, że wszystkie ptaki drapieżne podlegają ochronie prawnej!

Dominik Krupiński
Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian"

d2x2etb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2x2etb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj