Trwa ładowanie...
17-05-2006 10:59

Kruk ponownie szefową KRRiT

Elżbieta Kruk została ponownie przewodniczącą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT). Za ponownym wyborem Kruk głosowało czterech członków Rady, sama Kruk wstrzymała się od głosu - poinformował rzecznik przewodniczącej KRRiT Tomasz Różański.

Share
Kruk ponownie szefową KRRiTŹródło: PAP
d2ex6ht

Kruk była już raz przewodniczącą Krajowej Rady - na początku lutego mianował ją prezydent Lech Kaczyński. Nominacja odbyła się na podstawie znowelizowanej w grudniu ustawy o radiofonii i telewizji, w której zapisano, że przewodniczącego mianuje właśnie prezydent, a nie jak było to wcześniej wybiera go Krajowa Rada ze swojego grona.

W marcu jednak Trybunał Konstytucyjny orzekł, że taki tryb powoływania przewodniczącego jest niekonstytucyjny i uchylił ten przepis. Trybunał argumentował m.in., że tego rodzaju kompetencji nie przewiduje dla prezydenta konstytucja. W związku z tym, pod koniec marca, kiedy ukazał się "Dziennik Ustaw" z wyrokiem Trybunału, Kruk przestała być przewodniczącą KRRiT.

W wyniku kolejnej nowelizacji ustawy o rtv (jej projekt zgłosił prezydent) przywrócono wcześniej obowiązującą zasadę, że przewodniczącego KRRiT powołuje i odwołuje Krajowa Rada. Nowelizację tydzień temu podpisał prezydent, a we wtorek ukazała się ona w "Dzienniku Ustaw", dzięki czemu w środę KRRiT mogła ponownie wybrać przewodniczącego.

d2ex6ht

Przez około miesiąc, kiedy Kruk nie mogła pełnić funkcji przewodniczącej, Rada mianowała ją "przewodniczącą posiedzeń KRRiT".

Brak przewodniczącego uniemożliwiał Radzie podejmowanie niektórych działań m.in. nie mogła się zajmować skargami na nadawców. Tylko przewodniczący Rady może bowiem występować do nadawców o wyjaśnienia i nakładać kary. Brak przewodniczącego - w opinii KRRiT - nie uniemożliwia jednak wyboru rad nadzorczych mediów publicznych.

d2ex6ht
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ex6ht
d2ex6ht
Więcej tematów