Trwa ładowanie...

KRS skieruje wniosek do TSUE. Chce ponownego odtworzenia ustnego etapu postępowania

Krajowa Rada Sądownictwa przyjęła uchwałę Rady ws. opinii rzecznika generalnego TSUE. KRS skieruje wniosek o ponowne otworzenie ustnego etapu postępowania. Opinia ma nie spełniać standardów opinii prawnej i zawierać wewnętrzne sprzeczności.

Share
KRS skieruje wniosek do TSUE. Chce ponownego odtworzenia ustnego etapu postępowania
Źródło: East News, Fot: Jan Bielecki
dr48ug5

Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał opinię ws. reform wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Jewgienij Tanczew uważa, że utworzona przez PiS Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej ustanowionych prawem UE. Skrytykował też sposób powoływania członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Opinia rzecznika TSUE jest wstępem do wyroku Trybunału, który zazwyczaj się z nią zgadza, ale nie jest to obligatoryjne. KRS przyjął uchwałę, w której informuje, że zamierza złożyć wniosek w sprawie ponownego rozpoczęcia fazy ustnej postępowania przed Trybunałem - podaje PAP. Uchwała została podpisana przez przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa sędziego Leszka Mazura.

dr48ug5

Według Rady opinia rzecznika nie spełnia standardów opinii prawnej. Ma zawierać wewnętrzne sprzeczności, być jednostronna i formułować zasady prawne bez wskazania źródeł prawa. Niektóre z nich są nieznane i "zostały skonstruowane tylko i wyłącznie na użytek toczącego się postępowania".

Tanczew ma opierać wnioski na tezie, której nie stara się udowodnić i które "nie znajdują poparcia w żadnej doktrynie prawa, poza hasłami publicystycznymi". Dodatkowo ma wyraźnie wypierać się stosowania podwójnych standardów, ale jednocześnie formułować zasady, które nie zawsze mają być wykorzystywane.

dr48ug5

Podziel się opinią

Share
dr48ug5
dr48ug5
Więcej tematów