KRRiT za zmianami w statucie TVP
Zawieszenie w czynnościach członka zarządu
TVP może nastąpić na czas nie dłuższy niż trzy miesiące - na taki
zaproponowany przez ministra skarbu zapis w statucie TVP zgodziła
się Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
Z komunikatu rzecznika przewodniczącej KRRiT Rafała Rastawickiego wynika, że podczas posiedzenia członkowie Rady przyjęli zmiany w statucie TVP zaproponowane przez ministra skarbu państwa, które precyzują kompetencje zarządu i Rady Nadzorczej TVP oraz zasady dysponowania majątkiem spółki.
Wśród wprowadzonych zmian znalazł się zapis mówiący, że czas zawieszenia prezesa lub członka zarządu telewizji może wynosić nie więcej niż trzy miesiące. Oznacza to, jak powiedział członek KRRiT Juliusz Braun, że po tym czasie rada nadzorcza musi albo odwołać członka zarządu czy prezesa ze stanowiska, albo przywrócić go do pracy.
Obecnie w statucie TVP nie ma zapisu o tym, jak długo może trwać zawieszenie członka zarządu w czynnościach służbowych. Od końca września ubiegłego roku zawieszony jest wiceprezes ds. programowych Ryszard Pacławski. Do tej pory Radzie Nadzorczej TVP nie udało się go ani odwołać ze stanowiska, ani przywrócić do pracy - do tego potrzeba zdecydowanej większości członków RN TVP. Według Brauna zapis o trzymiesięcznym zawieszeniu nie dotyczy Pacławskiego, tylko ewentualnej sytuacji, która może mieć miejsce w przyszłości.
W sprawie Pacławskiego KRRiT proponuje ministrowi skarbu wprowadzenie do statutu przepisu przejściowego. Zgodnie z nim Rada Nadzorcza telewizji musiałaby zaraz po wejściu statutu w życie przystąpić do głosowania nad odwołaniem Pacławskiego ze stanowiska. Jeżeli tego nie zrobi, to zawieszenie wygaśnie w ciągu trzech miesięcy - dodał Braun. Dodał, że jest to propozycja KRRiT, która wcale nie musi zostać przyjęta przez ministra.
Wśród zmian w statucie są także przepisy określające, że zaciąganie zobowiązań, kredytów i pożyczek oraz zbywanie i nabywanie aktywów trwałych o wartości równej lub przekraczającej równowartość 250 tysięcy euro wymaga uchwały zarządu TVP.
KRRiT nie wyraziła zgody na to, by akceptacji ministra skarbu wymagały wszystkie działania kierownictwa TVP dotyczące nabywania i zbywania składników majątku trwałego spółki powyżej 50 tys. euro. Jej zdaniem takiej zgody nie wymagają działania związane z programem, np. zakupem licencji czy sprzedażą programu.
W zaaprobowanych zmianach znalazł się również zapis, że w przypadku sprzeczności interesów spółki z interesami członka Rady Nadzorczej, jego współmałżonka, krewnych i powinowatych do drugiego stopnia oraz osób, z którymi jest powiązany osobiście, członek Rady powinien wstrzymać się od udziału w rozstrzyganiu takich spraw. Minister Skarbu Państwa jest formalnie właścicielem TVP; pełni rolę Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy spółki.