KRRiT: "Wiadomości", "Fakty" i "Wydarzenia" pod lupą ekspertów
• Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zleciła monitoring czołowych programów informacyjnych z naziemnych stacji
• Chodzi o "Wiadomości" TVP1, "Fakty" TVN oraz "Wydarzenia" Polsatu
21.03.2016 | aktual.: 21.03.2016 08:57
Jak informują wirtualnemedia.pl analiza obejmie wszystkie wydania tych serwisów z jednego z tygodni w lutym bieżącego roku.
Eksperci mają ocenić programy pod kątem podziału czasu na konkretne tematy, jak i formułowanego przez nie przekazu.
Raport z monitoringu KRRiT planuje przedstawić na przełomie marca i kwietnia br - podają wirtualnemedia.pl.
Zmiany w mediach publicznych
Uchwalona przez Sejm 30 grudnia 2015 roku tzw. mała ustawa medialna m.in. wygasiła mandaty dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia i zmieniła sposób powoływania członków zarządów i rad nadzorczych Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Jak tłumaczył wiceminister kultury ds. reformy mediów Krzysztof Czabański, tzw. mała ustawa medialna służy głównie kontroli stanu spółek medialnych przed ich przekształceniem w media narodowe.
Zapowiadana tzw. duża ustawa medialna zakłada m.in., że z dniem wejścia ustawy w życie dotychczasowe spółki zostaną przekształcone w państwowe osoby prawne, a ich szefów będzie mianować nowa Rada Mediów Narodowych, której członków wskażą Sejm, Senat i prezydent. W przypadku nowych szefów mediów narodowych nie będzie obowiązywać kadencyjność, nie przewiduje się też konkursów na te stanowiska.
Czabański, odpierając zarzuty opozycji o upolitycznienie telewizji publicznej, w #dziejesienazywo przekonywał, że "obecna opozycja, jeśli chodzi o media publiczne, miała szansę i nadal ma szansę milczeć". - To, co zrobiła ówczesna władza, głównie PO w mediach publicznych, to było niszczenie tych mediów, polityzacja była jednym z narzędzi niszczenia - podkreślał Czabański.