KRRiT protestuje przeciwko likwidacji abonamentu
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wyraziła
"stanowczą dezaprobatę" wobec planowanej przez PO likwidacji
abonamentu radiowo-telewizyjnego.
11.03.2008 | aktual.: 11.03.2008 17:52
Zdaniem KRRiT, działania Platformy są "nieodpowiedzialne" i osłabiają media publiczne, co w przyszłości może ułatwić ich sprywatyzowanie.
Rada podkreśla, że "w styczniu i lutym tego roku, na skutek nieodpowiedzialnych zapowiedzi członków rządu, nastąpił rzeczywisty spadek wpływów abonamentowych o 20% (52 mln zł) w stosunku do tego samego okresu w roku ubiegłym".
Zapowiadane zwolnienie z opłacania abonamentu emerytów i rencistów miałoby - według KRRiT - przynieść ubytek od 274 do 482 mln zł rocznie, tj. od 31% do 55% dotychczasowych wpływów abonamentowych.
"KRRiT przypomina, że wnoszenie opłat abonamentowych to obowiązek prawny, którego powszechny charakter został potwierdzony w wyroku Trybunału Konstytucyjnego" - napisano w środowym oświadczeniu KRRiT, podpisanym przez jej przewodniczącego Witolda Kołodziejskiego.
Zarzucono w nim, że "zamiast inicjatyw zmierzających do uszczelnienia systemu poboru abonamentu, proponuje się rozwiązania osłabiające media publiczne i eliminujące proces przywracania ich społeczeństwu".
"Nie można przy tym pominąć faktu, że takie działania skierowane są przeciwko mediom, będącym wspólną wartością narodową i czynnikiem kulturotwórczym. KRRiT uważa, że wypowiedzi członków rządu oraz proponowane inicjatywy ustawodawcze zmierzają do osłabienia roli mediów publicznych i wzmocnienia mediów komercyjnych" - oświadczyła KRRiT.
Rada stawia pytania: "kto poniesie odpowiedzialność za wielomilionowe już straty z tytułu spadku kwot pochodzących z abonamentu dla mediów publicznych". "Czy w tegorocznym budżecie państwa są pieniądze na rekompensatę strat, które już nastąpiły i tych, które nastąpią po wprowadzeniu zapowiadanej przez PO nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych"?.
KRRiT podkreśla, że wskutek działań Klubu Parlamentarnego PO szczególnie zagrożone jest dalsze istnienie Regionalnych Rozgłośni Polskiego Radia i Oddziałów Terenowych Telewizji Polskiej S.A.
"Rada wyraża także sprzeciw wobec propozycji systemu rekompensat celowych, dokonywanych przez ministerstwa, jako uzależniającego media publiczne bezpośrednio od rządu" - napisała Rada w komunikacie. KRRiT przypomina, że "system skutecznie egzekwowanych opłat abonamentowych istnieje w niemal wszystkich krajach Europy, a istnienie publicznych stacji telewizyjnych i rozgłośni radiowych jest traktowane przez ogromną większość państw jako dobro narodowe podlegające szczególnej ochronie" - oświadczyła KRRiT.
"KRRiT apeluje o odpowiedzialną dyskusję z udziałem ekspertów i wypracowanie całościowej koncepcji ustroju mediów publicznych oraz uszczelnienia poboru abonamentu" - napisano w komunikacie.
W tym tygodniu Platforma Obywatelska ma złożyć w Sejmie projekt ustawy zwalniającej emerytów i rencistów z obowiązku płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Od 1 stycznia 2009 r. PO chce całkowicie zlikwidować abonament. Jedną z koncepcji zastąpienia abonamentu jest utworzenie Funduszu Misji Publicznej, który byłby finansowanego z budżetu czterech ministerstw: kultury, edukacji, nauki i spraw zagranicznych. Fundusz mógłby być też dodatkowo zasilany przez nadawców komercyjnych. W zapowiedziach PO pojawiała się też propozycja zastosowania systemu grantów na realizację misji - granty takie na realizację tzw. misyjnych programów mogłyby otrzymywać zarówno TVP, jak i media publiczne.
PO argumentuje m.in., że abonament jest nieściągalny, nie jest dobrze rozliczany, nie wiadomo ile pieniędzy abonamentu jest przeznaczone na misję.
Obecnie zwolnione z opłacania abonamentu są osoby, które ukończyły 75. rok życia.