KRRiT powołała nową Radę Nadzorczą Polskiego Radia
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wybrała w środę osiem osób do Rady Nadzorczej Polskiego Radia oraz uzupełniła skład Rady Nadzorczej TVP - poinformował rzecznik przewodniczącej KRRiT, Tomasz Różański.
14.06.2006 | aktual.: 14.06.2006 18:24
Do Rady Nadzorczej Polskiego Radia weszli: Mirosława Bielecka (w przeszłości dziennikarka i wieloletnia prezes Radia Kielce), Jacek Kiczek (dziennikarz, sekretarz zarządu podkarpackiego PiS), Irena Kleniewska (doktor prawa, radna Warszawy; bez sukcesu kandydowała w ubiegłorocznych wyborach do Sejmu z list PiS), Beata Kropiewnicka (ekonomistka, w przeszłości pracowała w agencji reklamowej, obecnie jest księgową w szpitalu Akademii Medycznej w Białymstoku).
Członkami Rady Nadzorczej PR zostali ponadto: Renata Kubińska- Sieradzka (socjolog, pracuje w Banku Zachodnim, kandydatka LPR w ubiegłorocznych wyborach do Sejmu), Mariusz Siembiga (politolog, dyrektor ds. kadr i administracji w wydawnictwie Polskapresse oddział Prasa Śląska), Agnieszka Szymańczyk (ekonomistka, zatrudniona w Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych) i Rafał Trusiewicz (prawnik, zgłoszony przez Samoobronę ekspert komisji do spraw bankowości i nadzoru bankowego). Dziewiątego członka Rady nadzorczej Polskiego Radia wskaże minister skarbu.
Kadencja obecnej Rady Nadzorczej Polskiego Radia wygaśnie z chwilą odbycia Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, na zwołanie którego minister skarbu ma czas do końca czerwca.
Do Rady Nadzorczej TVP weszli natomiast: Ireneusz Fryszkowski dziennikarz, redaktor kwartalnika o charakterze narodowo- konserwatywnym "Myśl.pl", sekretarz zarządu miejskiego LPR w Szczecinie) i Łukasz Moczydłowski (adwokat).
Skład Rady nadzorczej TVP wymagał uzupełnienia, ponieważ dwoje z jej dotychczasowych członków przestało pełnić swoje funkcje: Anna Milewska zamieniła członkostwo w Radzie Nadzorczej TVP na stanowisko członka zarządu telewizji publicznej, a Zdzisław Tarasiewicz zrezygnował ze względów zdrowotnych.
Według Różańskiego dwie, spośród osób wybranych w środę do rad nadzorczych miało rekomendacje stowarzyszeń twórczych. Jedną z nich miał być Kiczek.
Na początku kwietnia środowisko twórców wystąpiło do KRRiT z apelem o powoływanie członków rad nadzorczych mediów publicznych spośród kandydatów wskazanych przez związki i stowarzyszenia twórcze. Sygnatariusze apelu (m.in. Henryk Mikołaj Górecki, Olgierd Łukaszewicz, Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Ryszard Kapuściński) podkreślali, że członkami rad nadzorczych w mediach publicznych powinni być reprezentanci środowisk dziennikarskich, filmowych czy muzycznych.
Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, rady nadzorcze mediów publicznych liczą od pięciu do dziewięciu członków. Powołuje ich KRRiT z wyjątkiem jednego, powoływanego przez Ministra Skarbu. Kadencje rad nadzorczych trwają trzy lata. Aby uzyskać uprawnienia do zasiadania w radach nadzorczych, trzeba zdać specjalny egzamin lub być wpisanym na listę adwokatów albo radców prawnych, lub też być doktorem habilitowanym prawa albo ekonomii.
Oprócz wyboru Rad Nadzorczych KRRiT przyznała też w środę koncesje dla TVP na nadawanie kanałów tematycznych: "Rozrywka" i "Sport", a także dyskutowała o podziale wpływów abonamentowych i pozaabonamentowych na 2007 r. między spółki publicznej radiofonii i telewizji. Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji KRRiT ma czas na podzielenie tych wpływów do końca czerwca.