PolskaKRRiT krytykuje paski w "Wiadomościach" TVP

KRRiT krytykuje paski w "Wiadomościach" TVP

KRRiT już drugi raz po wyborach prezydenckich zwraca uwagę TVP, że jest nierzetelna. Jak ocenia Rada, paski "Wiadomości" TVP "wprowadzały opinię publiczną w błąd", a ich "powtarzanie utrwalało nieprawdziwy przekaz".

KRRiT krytykuje paski w "Wiadomościach" TVP
Źródło zdjęć: © East News

Taka opinia to odpowiedź na skargę Agnieszki Pomaskiej z PO. Wysłała ją do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji 27 kwietnia. 27 lipca dostała odpowiedź – informuje "Gazeta Wyborcza".

Pomaska zaskarżyła tzw. paski "Wiadomości". Przed wyborami zaplanowanymi na 10 maja "Wiadomości" atakowały Senat, w którym opozycja ma przewagę, że za długo pracuje nad ustawą o powszechnych wyborach korespondencyjnych.

W "Wiadomościach" codziennie pojawiały się materiały o złym Senacie, który torpeduje wybory prezydenckie. Paski wyglądały tak: »… dzień zwłoki Senatu naraża Polaków«. Liczba na początku zmieniała się każdego dnia.

Wtedy PiS chciał za wszelką cenę przeprowadzić 10 maja wybory korespondencyjne. W Senacie padały argumenty, dlaczego to jest niemożliwe i po prostu niebezpieczne. PiS oskarżał Senat o bojkot demokracji. I choć ustawy nie było, rząd PiS wydawał ciężkie miliony m.in. na druk wyborczych zestawów. Do wyborów 10 maja nie doszło, ale państwo wyrzuciło ok. 100 mln zł na ich organizację – podaje dziennik.

"Wiadomości" TVP. Przeprowadzono postępowanie

Przewodniczący KRRiT i mazowiecki radny PiS Witold Kołodziejski poinformował Pomaską, że Rada "przeprowadziła postępowanie wyjaśniające w sprawie".

"Przeprowadzona analiza wykazała, że nadawca w ww. dniach w kolejnych wydaniach »Wiadomości« emitował prawie identyczne paski informacyjne o treści: »… dzień zwłoki Senatu naraża Polaków«, różniące się jedynie liczbą dni, w których trwały prace Senatu nad ustawą z dnia 6 kwietnia 2020 roku - czytamy w odpowiedzi - W ocenie KRRiT nadawca poprzez takie działania wprowadził opinię publiczną w błąd, gdyż regulaminowy termin procedowania Senatu RP nad ustawą upłynął 6 maja 2020 roku. Zdaniem KRRiT codzienne powtarzanie tego samego paska tym bardziej utrwalało nieprawdziwy przekaz".

Kołodziejski informuje posłankę, że Rada przesłała do TVP wystąpienie, w którym przypomniano o obowiązku przestrzegania ustawy medialnej, a zwłaszcza obowiązku przestrzegania zasady rzetelności.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (145)