Trwa ładowanie...
d2so8k5

Krótszy napis na pomniku w Jedwabnem?

Pozostawienie tylko pierwszej, nie oprotestowanej przez środowiska żydowskie części napisu - taka jest najbardziej prawdopodobna wersja inskrypcji na pomniku ofiar pogromu Żydów w Jedwabnem - wynika z informacji uzyskanej przez PAP.

d2so8k5
d2so8k5

Według anonimowych informacji m.in. ze źródeł samorządowych, drugie zdanie napisu (nie wiadomo jeszcze jakiej treści) mogłoby się znaleźć na pomniku po zakończeniu śledztwa IPN w sprawie wydarzeń w Jedwabnem. Nie potwierdzam takiej informacji - powiedział we wtorek sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik.

W ubiegłym tygodniu Przewoźnik rozmawiał z szefem IPN Leonem Kieresem w sprawie propozycji zmian w napisie na pomniku w Jedwabnem. Pytany, czy w najbliższej przyszłości nie wyklucza zmian w napisie, Przewoźnik powiedział, że niczego nie wyklucza.

Inskrypcja, która pierwotnie miała być umieszczona na pomniku w Jedwabnem brzmi: "Pamięci Żydów z Jedwabnego i okolic, mężczyzn, kobiet, dzieci, współgospodarzy tej ziemi, zamordowanych oraz żywcem spalonych w tym miejscu 10 lipca 1941 roku. Ku przestrodze potomnym, by rozpalony przez niemiecki nazizm grzech nienawiści już nigdy nie obrócił przeciwko sobie mieszkańców tej ziemi. Jedwabne 10 lipca 2001".

Środowiska żydowskie, mimo że treść była z nimi wcześniej konsultowana, oprotestowały drugą część inskrypcji, mówiącą o niemieckim nazizmie. W niektórych wypowiedziach przedstawiciele strony żydowskiej wprost mówili, że taka treść napisu to półprawdy, które mogą być całymi kłamstwami. Domagali się też zaznaczenia, że sprawcami mordu byli sąsiedzi jedwabieńskich Żydów. (and)

d2so8k5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2so8k5
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj