Trwa ładowanie...
d18kg6m
07-06-2004 12:25

Krótka historia G-8

Kolejny, trzydniowy, szczyt przywódców G-8
rozpocznie się we wtorek na wyspie Sea Island w stanie Georgia na
południu USA. Pierwszy szczyt przywódców najbardziej uprzemysłowionych państw
świata odbył się w listopadzie 1975 roku w Rambouillet we Francji.
Uczestniczyło w nim sześć państw: Francja, USA, Wielka Brytania,
Niemcy, Japonia i Włochy.

d18kg6m
d18kg6m

Pomysł takiego spotkania wysunęli ówcześni przywódcy Niemiec i Francji - kanclerz Helmut Schmidt i prezydent Valery Giscard d'Estaing. Początkowo obrady dotyczyły spraw gospodarczych, z czasem w coraz większym stopniu omawiano również światowe wydarzenia i problemy polityczne. Na kolejnym szczycie w San Juan w Portoryko (USA) w 1976 roku do Szóstki dołączyła Kanada - powstało G-7.

W 1989 roku, w przeddzień szczytu G-7 w Paryżu, liderzy państw grupy spotkali się po raz pierwszy z przywódcami 15 krajów rozwijających się. Od szczytu w Neapolu w 1994 roku G-7 i Rosja zaczęły się spotykać jako P-8 (polityczna "ósemka"), po każdym szczycie (zachodniej) grupy.

Przełomowym momentem był szczyt G-7 w amerykańskim mieście Denver (1997 rok), w którym - z wyjątkiem spotkań dotyczących kwestii finansowych i gospodarczych - po raz pierwszy uczestniczyła Rosja. W 1998 roku na szczycie w Birmingham (Wielka Brytania) powstała oficjalnie G-8 (zachodnia siódemka plus Rosja). Rosja została pełnoprawnym członkiem grupy przy omawianiu kwestii polityki światowej. Z dyskusji na tematy gospodarcze i finansowe Moskwa pozostaje wciąż wyłączona.

W komunikacie końcowym szczytu w Kolonii (Niemcy) w 1999 roku grupa wystąpiła jako "osiem najpotężniejszych państw demokratycznych". W komunikacie końcowym szczytu w Okinawie (Japonia), który odbył się w 2000 r., uczestnicy odnotowali, że gospodarka światowa wkracza w fazę bezprecedensowej koniunktury, z której powinny skorzystać także kraje Trzeciego Świata. Uznali, że należy "promować bardziej odpowiedzialne praktyki kredytowe, które sprawią, że najbiedniejsze kraje nie popadną ponownie w długi ponad siły".

d18kg6m

Głównymi tematami szczytu w Genui w 2001 r. były stan gospodarki światowej, konflikty na Bałkanach i Bliskim Wschodzie, problemy ekologiczne, ubóstwa w Trzecim Świecie oraz walka z AIDS. W 2002 r. obradujący w kurorcie Kananaskis, w Kanadzie, przywódcy krajów G-8 uzgodnili pomoc wartości 20 mld USD dla Rosji na zdemontowanie jej broni nuklearnej, chemicznej i biologicznej.

Podczas tego samego szczytu przywódcy najpotężniejszych gospodarczo państw postanowili do swojego klubu włączyć Rosję na prawach pełnego członka. Moskwa będzie organizatorem szczytu G-8 w 2006 r. "Świat się zmienia. Rosja pokazała, że dysponuje możliwościami, aby odgrywać znaczącą rolę w stawianiu czoła problemom świata, z którymi borykamy się wszyscy" - napisali przywódcy G-8 w wydanym oświadczeniu.

W 2003 r. podczas szczytu we francuskim kurorcie Evian najbogatsze państwa świata zobowiązały się do zwiększenia o sześć miliardów dolarów rocznej pomocy dla Afryki. Rok wcześniej ich pomoc wyniosła 10 miliardów dolarów.

Szczególne zainteresowanie wzbudziła obecność prezydenta Chin Hu Jintao, tym bardziej, że jego poprzednik Jiang Zemin odrzucał podobne zaproszenia G-8. Nie oznacza to wprawdzie, że Chiny są już gotowe wejść do elitarnego klubu, zapowiada jednak dalszy awans nowej azjatyckiej potęgi na międzynarodowej scenie gospodarczej.

Od 1977 roku w spotkaniach na szczycie G-7 (G-8) uczestniczy przewodniczący Komisji Europejskiej. Ministrowie grupy spotykają się również ad hoc, by rozmawiać o najbardziej palących problemach, na przykład w październiku 1994 roku w Winnipeg (Kanada) o Ukrainie, w 1997 roku o przestępczości, a w 1998 roku o źródłach energii.

d18kg6m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18kg6m
Więcej tematów