Trwa ładowanie...
d1mni42

Król Szwecji wręczył Nagrody Nobla

Laureaci Nagrody Nobla w pięciu dziedzinach otrzymali z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa złote medale oraz ręcznie kaligrafowane dyplomy. Nagroda Nobla to także 8 mln koron szwedzkich (ok. 3,7 mln zł).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Karol XVI Gustaw wręcza nagrodę z chemii Tomasowi  Lindahlowi
Karol XVI Gustaw wręcza nagrodę z chemii Tomasowi Lindahlowi (PAP/EPA, Fot: CLAUDIO BRESCIANI)
d1mni42

- Przyszłość badań naukowych zależeć będzie od znalezienia młodych talentów. Do tego konieczne jest wysokiej jakości szkolnictwo na wszystkich poziomach. Musimy w tym względzie zrobić więcej, tu w Szwecji oraz w innych krajach - powiedział podczas uroczystości prezes zarządu Fundacji Noblowskiej prof. Carl-Henrik Heldin. W swym przemówieniu wyraził nadzieję, że odkrycia noblistów spowodują wzrost zainteresowania karierą na uczelniach wyższych. - Chcemy przekazać młodym ludziom, że nauka jest nie tylko ważna, ale także przynosi profity oraz wiele radości - podkreślił.

Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali: Takaaki Kajita (Japonia) oraz Arthur McDonald (Kanada). Laur z chemii: Tomas Lindah (Szwecja), Paulo Modrich (USA) oraz Aziz Sancar (Turcja). Nobla z medycyny podzielili między sobą: William C. Campbell (Irlandia), Satoshi Omura (Japonia), a także Youyou Tu (Chiny).

Literackiego Nobla odebrała pisząca po rosyjsku Białoruska pisarka Swietłana Aleksijewicz. Jak przypomniał w laudacji Per Waestberg z Akademii Szwedzkiej nagroda została przyznana za "polifoniczne pisarstwo, pomnik cierpienia i odwagi w naszych czasach". "Twórczość Aleksijewicz całkowicie wypełnia testament Alfreda Nobla" - podkreślił Waestberg. Na koniec zwrócił się do Aleksijewicz w języku rosyjskim, sprawiając pisarce ogromną radość.

d1mni42

Tradycyjnie jako ostatni Nagrodę Nobla otrzymał laureat w dziedzinie ekonomii. W tym roku został nim Brytyjczyk Angus Deaton. Ekonomiczny Nobel przyznawany jest dopiero od 1969 roku.

W uroczystościach w Sztokholmie wzięło udział 1570 gości, salę udekorowano 20 tys. kwiatów w kolorach pastelowych przywiezionych z San Remo, gdzie zmarł Alfred Nobel. Roślinność imitowała włoską wiosnę.

Wcześniej w Oslo przedstawiciele Kwartetu Tunezyjskiego odebrali w Pokojową Nagrodę Nobla przyznaną im za wkład w budowanie pluralistycznej demokracji w Tunezji po jaśminowej rewolucji z 2011 roku. W skład Kwartetu wchodzą cztery organizacje kluczowe dla społeczeństwa obywatelskiego w Tunezji: centrala związkowa Powszechna Tunezyjska Unia Pracy (UGTT), Tunezyjska Konfederacja Przemysłu, Handlu i Rzemiosła (UTICA), Tunezyjska Liga Praw Człowieka oraz Tunezyjska Rada Adwokacka.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk

d1mni42

Podziel się opinią

Share
d1mni42
d1mni42
Więcej tematów