Trwa ładowanie...
d4ciy05

Kreml: Władimir Putin i Baszar el-Asad rozmawiali o uregulowaniu konfliktu w Syrii

• Prezydenci Rosji i Syrii omówili telefonicznie kwestie syryjskiego konfliktu
• Według służb prasowych Kremla, Asad jest skłonny do "uregulowania" sprawy
• Kreml: Asad potwierdził gotowość, by wesprzeć ustanowienie rozejmu w Syrii
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Władimir Putin
Władimir Putin (AFP, Fot: Ivan Sekretarev)
d4ciy05

"Przedyskutowane zostały różne aspekty kryzysu syryjskiego w świetle zadań dotyczących realizacji oświadczenia Rosji i USA (...) o przerwaniu działań zbrojnych w Syrii od 27 lutego 2016 roku" - poinformowały służby prasowe Kremla.

Asad ocenił propozycje zawarte w amerykańsko-rosyjskim komunikacie "jako ważny krok w kierunku uregulowania politycznego". W szczególności prezydent "potwierdził gotowość pomocy rządu syryjskiego w ustanowieniu rozejmu" - głosi komunikat prasowy.

Putin i Asad potwierdzili również wagę "dalszej bezkompromisowej walki z Państwem Islamskim (IS), Frontem al-Nusra i innymi grupami terrorystycznymi, które znajdują się na liście Rady Bezpieczeństwa ONZ" - podały służby prasowe.

d4ciy05

Zgodnie z ogłoszonymi w poniedziałek we wspólnym komunikacie amerykańsko-rosyjskimi ustaleniami rząd syryjski i sprzymierzone z nim siły oraz zbrojne grupy opozycyjne w Syrii zaprzestaną wzajemnych ataków z wykorzystaniem wszelkiego rodzaju broni, w tym pocisków rakietowych, moździerzowych czy przeciwpancernych pocisków kierowanych. Ustalenia te mają wejść w życie od soboty.

Waszyngton i Moskwa uzgodniły przy tym, że przerwanie walk nie obejmuje operacji przeciwko IS i Frontowi al-Nusra.

Reżim w Damaszku we wtorek ogłosił, że zgadza się na wstrzymanie operacji zbrojnych. Zapowiedział zarazem, że będzie uzgadniać z Rosjanami, które grupy i obszary będą objęte wstrzymaniem tych działań.

USA i Rosja są współprzewodniczącymi w Międzynarodowej Grupie Wsparcia Syrii, zrzeszającej 17 krajów.

d4ciy05

Podziel się opinią

Share
d4ciy05
d4ciy05
Więcej tematów