Trwa ładowanie...

Kreml: strategia bezpieczeństwa narodowego USA - konfrontacyjna, nie pomoże w kontaktach z Rosją

Nowa strategia bezpieczeństwa narodowego USA nosi konfrontacyjny charakter i nie pomoże poprawić stosunków z Rosją, które pogorszyły się w związku z kryzysem na Ukrainie - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Share
Dimitrij Pieskow
Dimitrij PieskowŹródło: AFP, Fot: Kirill Kudryavtsev
d1ahzwe

W opublikowanym w środę dokumencie Pentagonu zaznaczono, jak pisze Reuters, że Rosja ustawicznie dowodzi, że nie respektuje suwerenności swych sąsiadów i jest gotowa do użycia siły dla osiągnięcia swych celów.

Rzecznik Kremla wyraził żal z powodu treści dokumentu i oświadczył, że sformułowania w nim zawarte świadczą o nastroju konfrontacyjnym, pozbawionym wszelkiego obiektywizmu w stosunku do Rosji.

Pieskow podkreślił, że sądząc z dokumentu, ta atmosfera konfrontacji utrzyma się w "dłuższej perspektywie". Rzecznik Kremla powiedział dziennikarzom, że takie podejście raczej nie sprzyja próbom skierowania stosunków dwustronnych w stronę normalizacji, co jest niezbędne do wspólnej walki z aktualnymi wyzwaniami, na które państwa w pojedynkę nie mogą odpowiedzieć. Do tych wyzwań Pieskow zaliczył groźne rozprzestrzenianie się działań Państwa Islamskiego (IS) i inne przejawy terroryzmu.

Stosunki między Moskwą a Zachodem są najgorsze od zakończenia zimnej wojny, głównie za sprawą Ukrainy - pisze Reuters, przypominając, że USA i UE wprowadziły sankcje wobec Rosji po zaanektowaniu przez nią przed ponad rokiem ukraińskiego Półwyspu Krymskiego. Zachód zarzuca też Moskwie wspieranie żołnierzami i bronią separatystów we wschodniej Ukrainie. Rosja odrzuca oskarżenia.

d1ahzwe

Podziel się opinią

Share
d1ahzwe
d1ahzwe
Więcej tematów