PolskaKręgielnie z płyt kompaktowych i kosmetyki z wełny

Kręgielnie z płyt kompaktowych i kosmetyki z wełny

Zużyte płyty kompaktowe nie muszą lądować na śmietniku. Można z nich zrobić tworzywo do produkcji np. bieżni w kręgielniach. Białko wełny, dodane do kosmetyków, może opóźnić efekty starzenia się skóry. Te i inne pomysły prezentowane są w Warszawie na XIV Giełdzie Wynalazków w Muzeum Techniki.

Kręgielnie z płyt kompaktowych i kosmetyki z wełny
Źródło zdjęć: © wp.pl | Konrad Żelazowski

09.03.2007 15:57

Plastik z płyt kompaktowych można za pomocą specjalnej technologii zmieszać np. z włóknem szklanym czy grafitem. W ten sposób, zamiast śmieci otrzymuje się tzw. kompozyt polimerowy - wytrzymałe tworzywo, nadające się na warstwy ochronne wielu urządzeń, a także np. jako pokrycie bieżni w kręgielniach.

Technologię takiego wykorzystania starych płyt CD wymyślili naukowcy z Instytutu Chemii Przemysłowej im. prof. Ignacego Mościckiego w Warszawie. Ich pomysł został w 2006 r. nagrodzony złotym medalem na Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości "Arca" w Zagrzebiu, srebrnym medalem na Międzynarodowej Wystawie Własności Przemysłowej "Archimedes" w Moskwie, srebrnym medalem na Międzynarodowej Wystawie Wynalazków "Iena" w Norymberdze i brązowym medalem na Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości w Genewie.

Specjaliści z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN w Warszawie wynaleźli natomiast preparat, który dodany do np. kremu do twarzy pomoże skórze wykorzystać zawarte w kosmetyku przeciwutleniacze, pochodzące np. z czerwonego wina czy zielonej herbaty.

Jest to przetworzone białko wełny, w którym można umieścić przeciwutleniacze. Białko to jest w stanie wnikać do głębszych warstw skóry i tam uwalniać substancje czynne tam, gdzie mają działać.

Wynalezienie tego białka przyniosło naukowcom złote medale na Światowej Wystawie Innowacji "Brussels-Eureka" oraz na Międzynarodowych Targach Wynalazczości w Seulu.

Wśród wynalazków prezentowanych w Warszawie są też m.in. zaprojektowane na Politechnice Krakowskiej worki wypełnione granulkami z tworzywa sztucznego, które mogą pochłaniać wodę i doskonale zastąpić worki z piaskiem w przypadku powodzi i nadają się do wielorazowego użytku.

Zaprezentowano też, opracowany w Instytucie Technologii Bezpieczeństwa "Moratex" w Łodzi, lekki i wytrzymały kombinezon kuloodporny, który może chronić np. policjantów antyterrorystów w sytuacjach, gdy nie będą mogli użyć tarcz.

Prezentowane na giełdzie rozwiązania to osiągnięcia polskich wynalazców, które znalazły uznanie na światowych wystawach i konkursach. W roku 2006 polscy twórcy zaprezentowali na światowych wystawach 126 wynalazków. Cztery z nich zdobyły medale złote z wyróżnieniem, 40 medale złote, 44 srebrne, 10 brązowe, a 14 otrzymało nagrody specjalne. Na warszawskiej giełdzie pokazano ich łącznie ok. 70.

Źródło artykułu:PAP
muzeumnaukawarszawa
Zobacz także
Komentarze (0)