"Kreatywna księgowość" w FOZZ
Według prokuratury, która przedstawia przed sądem mowę oskarżycielską na procesie w sprawie afery Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego, dyrekcja FOZZ prowadziła "kreatywną księgowość" - część dokumentacji FOZZ przeniesiono do spółki Trust, której właścicielami byli b. szefowie FOZZ Grzegorz Żemek i Janina Chim oraz Dariusz Przywieczerski.
08.02.2005 | aktual.: 15.02.2005 12:07
Przesłuchany jako świadek biznesmen Andrzej Kuna mówił o patriotyzmie nakazującym mu podjąć współpracę z państwową instytucją, jaką był FOZZ. Później oprócz patriotyzmu przypomniał sobie o prowizjach za transakcje. Wykażemy, jakich prowizji spodziewali się oskarżeni w tej sprawie: Przywieczerski, Krzysztof Komornicki, Zbigniew Olawa i Irene Ebbinghaus - mówiły prokurator Hanna Więckowska i Beata Sawicka-Felczak.
W pierwszej części swego wystąpienia prokuratura przedstawia genezę powstania Funduszu: ustawę o FOZZ uchwalono w 1989 r., w okresie obrad Okrągłego Stołu. Według prokuratury, nie wiadomo dokładnie, dlaczego Żemek jako dyrektor generalny FOZZ otrzymał na mocy tej ustawy tak szerokie uprawnienia. Prokuratura uznała, że nadzorcza FOZZ zaniechała swych obowiązków, niewłaściwie nadzorując Fundusz. W skład rady wchodzili w różnych okresach b. wiceminister finansów Janusz Sawicki (początkowo oskarżony w tej sprawie), b. wiceprezes NBP Grzegorz Wójtowicz, pracownik Ministerstwa Finansów Jan Boniuk, a także wówczas naukowiec ze Szkoły Głównej Planowania i Statystyki Dariusz Rosati oraz prof. Zdzisław Sadowski. Nikt nie przyznaje się do autorstwa koncepcji powstania FOZZ - podkreśla prokuratura.