ŚwiatKrawatom mówimy "nie"!

Krawatom mówimy "nie"!

Krawatom mówimy dość! Jeśli wybierasz się do biura, na spotkanie towarzyskie czy do teatru nie zapomnij, że 2 czerwca obchodzimy Światowy Dzień bez Krawata.

Krawatom mówimy "nie"!
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Krawat to w większości firm obowiązkowy element męskiego ubioru. Mimo iż symbolizuje sukces, to dla wielu mężczyzn jest niczym innym niż przykrym obowiązkiem.

Jednak 2 czerwca uciemiężeni krawatami mogą je bez konsekwencji zrzucić, chociaż niektóre z firm praktykują zawieszenie krawatowego obowiązku w każdy piątek.

Krótka historia

Najdawniejsze ślady wczesnych form krawata odnaleziono w grobowcu pierwszego cesarza chińskiego Qin Shih-huang-di. Żołnierze jego Terakotowej Armii mają wiązane na szyi chusty.

W chusty stroili się również rzymscy żołnierze. Na wizerunkach armii uwiecznionej w marmurze kolumny Trajana pochodzącej z 113 r. n. e. szyje żołnierzy zdobią zarówno chusty zawiązane na wzór wstążki, jak i przypominające węzeł prosty.

Krawaty, w dzisiejszym rozumieniu tego słowa, jako pierwsi nosili chorwaccy najemnicy na służbie króla Francji Ludwika XVI. Budziły także wielkie zainteresowanie na paryskich salonach w XVII wieku, aż w końcu zostały do tych salonów zaadaptowane.

W Polsce, w drugiej połowie lat 70. XX wieku, handlową nazwą krawata był "zwis męski ozdobny" lub "zwis męski elegancki". Ta nazwa w języku potocznym nie przyjęła się, ale ciągle funkcjonuje w dowcipach "z epoki".

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)