PolskaKrauze: filmy Antonioniego silnie działały na wyobraźnię

Krauze: filmy Antonioniego silnie działały na wyobraźnię

Filmy Antonioniego niezwykle silnie działały na wyobraźnię - to właśnie łączyło go z dwoma innymi gigantami kina - Fellinim i Bergmanem - powiedział reżyser filmowy Krzysztof Krauze.

Krauze: filmy Antonioniego silnie działały na wyobraźnię
Źródło zdjęć: © AFP

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/zmarl-michelangelo-antonioni-6038636583158401g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/zmarl-michelangelo-antonioni-6038636583158401g )
Zmarł Michelangelo Antonioni

Wielki włoski reżyser Michelangelo Antonioni zmarł w poniedziałek w swym domu w Rzymie w wieku 94 lat - o czym we wtorek poinformowała włoska Agencja Ansa. Także w poniedziałek zmarł w wieku 89 lat szwedzki reżyser Ingmar Bergman.

W twórczości Felliniego, Bergmana i Antonioniego można odnaleźć podobną wrażliwość - powiedział twórca "Długu" Krzysztof Krauze. Jego zdaniem, filmy tych reżyserów "otwierają widzom oczy, pozwalając wejrzeć w rzeczywistość", a miarą ich geniuszu jest to, że o ich filmach nie myśli się w kategoriach nagród filmowych.

Michelangelo Antonioni swoimi filmami - takimi jak "Przygoda", "Powiększenie", czy "Zawód reporter", przełamuje hollywoodzki schemat - odkreśla Krzysztof Krauze. Jego zdaniem amerykańskie kino wpłynęło na myślenie ludzi tak, że zaczęli oni traktować życie jak scenariusz filmowy - oczekują zwrotów akcji i happy endu. Filmy Antonioniego przypomniały jak naprawdę wygląda życie, w którym nie zawsze jest szczęśliwe i klarowne zakończenie - uważa polski reżyser.

W słynnym filmie "Przygoda" Antonioniego z Moniką Vitti z 1960 roku bohaterka filmu znika, ale wbrew obowiązującemu do tego czasu stylowi narracji, nigdy nie dowiadujemy się, co się z nią stało. Film ten stał się kamieniem milowym w rozwoju kina. "Przygoda", "Noc" i "Zaćmienie" - wielokrotnie nagradzane filmy stanowiły trylogię. Najbardziej znany film Antonioniego to nakręcone według opowiadania Julio Cortazara "Powiększenie", które w 1967 roku otrzymało "Złotą Palmę" na festiwalu w Cannes.

filmkinośmierć
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)