Trwa ładowanie...
04-12-2014 16:11

Krakowskie szopki znów zachwycają. To już 72. edycja konkursu!

Święta coraz bliżej, więc zgodnie z tradycją w Krakowie odbywa się Konkurs Szopek Krakowskich. W tym roku jest to już 72. edycja. Wszystkie szopki będzie można podziwiać w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa od 7 grudnia do 22 lutego.

Krakowskie szopki znów zachwycają. To już 72. edycja konkursu!Źródło: MHK
d33vek9
d33vek9

Tradycja szopek krakowskich wywodzi się już z XIX wieku. Miejscy murarze i robotnicy budowlani w okresie jesienno-zimowym poszukiwali sposobu na zarobek i budowali przenośne teatrzyki lalkowe. Na pierwszym piętrze umieszczali Świętą Rodzinę, a całe konstrukcje miały kształt wieżowego budynku z elementami architektury Krakowa.

Szopki były popularne aż do I wojny światowej, potem popadły w chwilowe zapomnienie. Już w 1937 roku miłośnicy tej tradycji zorganizowali I Konkurs Szopek Krakowskich. I ta tradycja trwa do dziś. Co roku w pierwszy czwartek grudnia wokół pomnika Adama Mickiewicza zbierają się twórcy szopek, by pokazać swoje najnowsze dzieła. Wraz z dźwiękami hejnału szopkarze przenoszą swoje prace do Pałacu Krzysztofory, gdzie obraduje konkursowe jury.

- W dotychczasowych konkursach wzięły udział setki twórców, niektórzy po kilka, kilkanaście razy, rekordziści - ponad 50 razy. W wielu rodzinach wytworzyła się przekazywana z pokolenia na pokolenie tradycja, którą kultywuje się do dziś - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Krzysztof Żyra z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. - Do tegorocznego konkursu zgłoszono ok. 145 szopek - dodaje.

Już od godz. 10:00 na Rynku Głównym mistrzowie prezentowali swoje nowe dzieła. Pod pomnikiem Adama Mickiewicza licznie zgromadzili się zarówno twórcy, jak i miłośny szopek. O godz. 12:00 rozpoczął się Korowód Szopek. Barwna parada przeszła na estradę Targów Bożonarodzeniowych na Rynku Głównym, a następnie do Pałacu Krzysztofory - siedziby Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, organizatora konkursu.

Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu i otwarcie wystawy nastąpi w niedzielę, 7 grudnia, o godz. 12:00 w Pałacu Krzysztofory. Pokonkursową wystawę będzie można podziwiać do 22 lutego 2015 roku.

d33vek9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33vek9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj