Trwa ładowanie...
d34atfm

Krakowskie szopki znów zachwycają. To już 72. edycja konkursu!

Święta coraz bliżej, więc zgodnie z tradycją w Krakowie odbywa się Konkurs Szopek Krakowskich. W tym roku jest to już 72. edycja. Wszystkie szopki będzie można podziwiać w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa od 7 grudnia do 22 lutego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Krakowskie szopki znów zachwycają. To już 72. edycja konkursu!
(MHK)
d34atfm

Tradycja szopek krakowskich wywodzi się już z XIX wieku. Miejscy murarze i robotnicy budowlani w okresie jesienno-zimowym poszukiwali sposobu na zarobek i budowali przenośne teatrzyki lalkowe. Na pierwszym piętrze umieszczali Świętą Rodzinę, a całe konstrukcje miały kształt wieżowego budynku z elementami architektury Krakowa.

Szopki były popularne aż do I wojny światowej, potem popadły w chwilowe zapomnienie. Już w 1937 roku miłośnicy tej tradycji zorganizowali I Konkurs Szopek Krakowskich. I ta tradycja trwa do dziś. Co roku w pierwszy czwartek grudnia wokół pomnika Adama Mickiewicza zbierają się twórcy szopek, by pokazać swoje najnowsze dzieła. Wraz z dźwiękami hejnału szopkarze przenoszą swoje prace do Pałacu Krzysztofory, gdzie obraduje konkursowe jury.

- W dotychczasowych konkursach wzięły udział setki twórców, niektórzy po kilka, kilkanaście razy, rekordziści - ponad 50 razy. W wielu rodzinach wytworzyła się przekazywana z pokolenia na pokolenie tradycja, którą kultywuje się do dziś - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Krzysztof Żyra z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. - Do tegorocznego konkursu zgłoszono ok. 145 szopek - dodaje.

d34atfm

Już od godz. 10:00 na Rynku Głównym mistrzowie prezentowali swoje nowe dzieła. Pod pomnikiem Adama Mickiewicza licznie zgromadzili się zarówno twórcy, jak i miłośny szopek. O godz. 12:00 rozpoczął się Korowód Szopek. Barwna parada przeszła na estradę Targów Bożonarodzeniowych na Rynku Głównym, a następnie do Pałacu Krzysztofory - siedziby Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, organizatora konkursu.

Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu i otwarcie wystawy nastąpi w niedzielę, 7 grudnia, o godz. 12:00 w Pałacu Krzysztofory. Pokonkursową wystawę będzie można podziwiać do 22 lutego 2015 roku.

d34atfm

Podziel się opinią

Share
d34atfm
d34atfm
Więcej tematów