Krakowskie obchody 70. rocznicy Zagłady Romów
Na początek sierpnia przypada 70. rocznica zagłady europejskich Romów podczas likwidacji przez Niemców podobozu Auschwitz-Birkenau. Uroczystości odbędą się w Krakowie i byłym Niemieckim Nazistowskim Obozie Koncentracyjnym i Zagłady Auschwitz-Birkenau.
W nocy z drugiego na trzeciego sierpnia 1944 roku w komorze gazowej nr pięć Obozu Auschwitz Niemcy zgładzili 2897 jeńców pochodzenia romskiego: mężczyzn, kobiety i dzieci. Ich ciała zostały spalone w dołach w pobliżu krematorium.
W tym dniu obchodzony jest Dzień Pamięci o Zagładzie Romów. W uroczystościach weźmie udział ok. 1000 młodych uczestników z 25 krajów.
Wszyscy wspólnie oddadzą hołd zmarłym oraz podejmą dyskusję na temat zwiększenia aktywności obywatelskiej w rozwiązywaniu problemu dyskryminacji, wdrożenia programu edukacji obywatelskiej oraz zwiększenia zaangażowania młodzieży na rzecz środowiska lokalnego.
W programie obchodów znalazła się także konferencja naukowa, poświęcona Zagładzie Romów. Weźmie w niej udział ponad 200 uczestników: ekspertów, naukowców, edukatorów i przedstawicieli instytucji zaangażowanych w edukację na temat Zagłady Romów oraz w jej upamiętnianie. Uroczyste otwarcie konferencji odbędzie się w czwartek 31 sierpnia o godz. 9.00 w Auli Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Ceremonia w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym, a także wspólna wizyta młodych ludzi wraz z Ocalałymi rozpocznie się w sobotę o godz. 11.45. Będzie to największe dotychczas upamiętnienie Zagłady Romów.
Spotkaniu towarzyszyć będą organizowane już po raz trzeci Międzynarodowe Dni Kultury Romskiej w Krakowie, w trakcie których uczestnicy seminarium będą mogli poznać kulturę i tradycję romską poprzez obcowanie z muzyką, sztuką i rzemiosłem Romów.
Organizatorem uroczystości jest Międzynarodowa Sieć Organizacji Młodzieżowych Romskich "ternYpe".
Uroczystości patronatem honorowym objęli: Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Rada Europy, Instytut Pamięci Narodowej oraz Prezydent Miasta Krakowa.