Krakowska Karta Biblioteczna umożliwi korzystanie ze wszystkich bibliotek
Modernizacja krakowskich bibliotek ma kosztować 800 tys. zł, a efektem ma być Krakowska Karta Biblioteczna. Dzięki niej będzie można korzystać z niemal wszystkich księgozbiorów. Od kiedy? Może już od 2015 roku.
Działalność czterech bibliotek głównych i ich filii ma być zespolona, co ułatwi korzystanie z nich. Czytelnicy zamiast szukać książek w każdym katalogu osobno, skorzystają z jednego. Ma się też pojawić Krakowska Karta Czytelnika, czyli jeden dokument do korzystania z zasobów wszystkich bibliotek włączonych do projektu. Karta będzie działać zbliżeniowo, w niektórych czytelniach będzie trzeba więc zmienić czytniki – oczywiście z pieniędzy przeznaczonych na modernizację.
Po wprowadzeniu KKC nie trzeba będzie płacić za wymianę starej - każdy czytelnik otrzyma ją bezpłatnie. Osoby, które nie będą chciały się przyłączyć do zintegrowanego systemu, nadal będą mogły korzystać z dotychczasowych kart.
KKC automatycznie działać będzie tylko w tej bibliotece, w której byliśmy zarejestrowani i w której odbierzemy kartę. Jeśli będziemy chcieli korzystać z innych, musimy się zgodzić na skopiowanie umieszczonych na karcie danych.
W tym momencie nie wiadomo czy będzie możliwość zapisania się do wszystkich bibliotek równocześnie. Zakazują tego przepisy dotyczące ochrony danych osobowych. Jednak w zamyśle karta ma być dokumentem uprawniającym do korzystania ze wszystkich czterech miejskich bibliotek z ich prawie 60 filiami w całym mieście.
W programie na pewno nie znajdzie się katalog Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej z ul. Rajskiej, z powodu odmiennego systemu informatycznego, jednak KKC będzie tam działać jak zwykła karta biblioteczna.
Na cały projekt modernizacji krakowskich bibliotek miasto ma przeznaczyć 800 tys. zł.