Trwa ładowanie...

Żydzi chcą lepszego zagospodarowania terenu wokół KL Płaszów. "Ta sytuacja jest nie do zaakceptowania"

• Społeczność Żydowska chce lepszego zagospodarowania terenów wokół KL Płaszów
• Chcą w sposób szczególny zwrócić uwagę na tysiące pomordowanych ludzi na terenie Płaszowa
• Krakowscy Żydzi chcą zakazu wprowadzania psów na teren KL Płaszów

Żydzi chcą lepszego zagospodarowania terenu wokół KL Płaszów. "Ta sytuacja jest nie do zaakceptowania"Źródło: Fotolia
d1cjryr
d1cjryr

- Sytuacja wokół Płaszowa jest nie do zaakceptowania. Ludzie, którzy tam spacerują, nawet nie wiedzą, że chodzą po obozie koncentracyjnym - mówi Jonathan Ornstein z krakowskiego JCC.

Głośno o tym, jak zagospodarować te tereny, zrobiło się po ostatnim makabrycznym znalezisku, kiedy to jeden z psów wykopał ludzką czaszkę pochodzącą z czasów II wojny światowej.

Teraz Muzeum Historyczne Krakowa zapowiedziało zagospodarowanie terenów wokół byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Płaszowie.

- Jest szansa, by teren byłego obozu został włączony do terenu muzeum. Przygotowujemy opracowanie przyłączenia wraz z koncepcją pomocy rady społecznej - mówi Jacek Salwiński z MHK.

d1cjryr

Przedstawiciele Gminy żydowskiej w Krakowie od lat dyskutują z miastem o zagospodarowaniu terenów przy KL Płaszów. Jednak w budżecie brakowało pieniędzy.

- Chciałbym, żeby ten teren nie straszył i by goście odwiedzający zobaczyli jak dawniej tutaj było. Jak straszne zbrodnie tu były dokonywane - mówi Zbigniew Kwiatkowski z gminy wyznaniowej.

Społeczność Żydowska chce, by teren był kompleksowo zabezpieczony i restaurowany. Tak, żeby w przyszłości ludzie świadomie przychodzili na miejsce hitlerowskiej zbrodni. Chcą również zakazu wprowadzania psów na teren, które jest jednym z największych cmentarzysk w regonie.

Były nazistowski obóz koncentracyjny został założony w 1942 roku dla Żydów z krakowskiego getta. Był również pododdział dla Polaków, w którym było ok. 3 tys. osób.

d1cjryr

Liczba więźniów na terenie KL Płaszów (niem. Konzentrationslager Plaszow bei Krakau - przyp. red.) łącznie osiągnęła liczbę 50 tysięcy, a na terenie obozu szyto mundury, drukowano dokumenty, rozkazy i inne druki władz hitlerowskich. W Płaszowie były również warsztaty samochodowe, ślusarskie oraz kamieniołom "Liban & Ehrenpreis". Między innymi na jego terenie rozgrywały się sceny oskarowej produkcji "Lista Schindlera".

Szacuje się, że w trakcie 3-letniego działania obozu pracy (zamienionego w obóz koncentracyjny) na terenie KL Płaszów zginęło od 8 do 10 tys. osób.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d1cjryr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cjryr
Więcej tematów