PolskaW Krakowie niewidomi będą mogli samodzielnie głosować

W Krakowie niewidomi będą mogli samodzielnie głosować

W Krakowie niewidomi i słabo widzący będą mogli samodzielnie oddać głos w drugiej turze wyborów prezydenta miasta, korzystając z nakładki na kartę do głosowania.

W Krakowie niewidomi będą mogli samodzielnie głosować
Źródło zdjęć: © PAP

03.12.2010 | aktual.: 03.12.2010 16:45

- Papierowe nakładki w kolorze czarnym będą dostępne we wszystkich 459 obwodowych komisjach wyborczych - poinformował urzędnik wyborczy w Krakowie Andrzej Tarko. W każdej komisji będzie jedna nakładka udostępniana zainteresowanym.

O spopularyzowanie w Polsce nakładek na karty do głosowania, które są wykorzystywane m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Albanii, od 2007 r. zabiega Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego.

- Konstytucja RP i ustawa o bezpośrednim wyborze wójta, burmistrza i prezydenta gwarantuje obywatelom tajność głosowania. Wiele osób, nie tylko niewidomi, ale i starsi, którzy mają problem z odczytaniem karty do głosowania lub z precyzyjnym postawieniem krzyżyka w kratce musi korzystać z pomocy osób trzecich, a to złamanie zasady tajności. Poza tym głosujący korzystający z pomocy innych nie ma pewności, że oddał głos właśnie na tego, na kogo chciał - mówił wiceprezes Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego Aleksander Waszkielewicz.

Nakładka ma taki sam format jak karta do głosowania, czyli B6. Wycięte w niej okienka pokrywają się z kratkami na karcie wyborczej. Aby oddać ważny głos, należy postawić znak "x" przy nazwisku tylko jednego kandydata. Nazwiska kandydatów na karcie do głosowania będą umieszczone w kolejności alfabetycznej. - To pomysł prosty i dobry - ocenił niewidomy Tomasz Koźmiński.

Niewidomy wyborca w przypadku trudności będzie mógł poprosić członka komisji wyborczej o odczytanie nazwisk. Dopuszczalna jest także pomoc członka komisji przy dopasowywaniu nakładki do karty. Członkowie komisji nie mogą dokonać skreśleń za wyborcę.

Na wykorzystanie nakładek w Krakowie zgodziła się Państwowa Komisja Wyborcza.

Wcześniej kilkadziesiąt niepełnosprawnych osób testowało je podczas I tury wyborów prezydenta RP w Warszawie i Zakopanem.

Jak poinformował Waszkielewicz w sejmie trwają prace nad projektem dotyczącym dostosowania organizacji wyborów do potrzeb osób niepełnosprawnych, w którym zapisano m.in. obligatoryjne wprowadzenie nakładek. Obecnie projekt ten po pierwszym czytaniu został skierowany do Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

W Krakowie niepełnosprawni i osoby mającej więcej niż 75 lat będą mogli też skorzystać z bezpłatnego dowozu do komisji wyborczych. W I turze głosowania taki transport zapewniono ponad 100 wyborcom. Zgłoszenia zainteresowanych są przyjmowane pod numerami: 12 616 50 08, 12 616 50 26, 12 616 50 27.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)