PolskaStudencki Parlament Europejski obraduje w Krakowie

Studencki Parlament Europejski obraduje w Krakowie

120 studentów z 10 państw Europy oraz z Kanady
uczestniczy w rozpoczętej w Krakowie symulacji
obrad Parlamentu Europejskiego. Dokumenty, które powstaną podczas
pięciu dni obrad, zostaną przesłane prawdziwym eurodeputowanym.

Młodzi ludzie dyskutują m.in. na temat bezpieczeństwa europejskiego, roli władz lokalnych w Unii Europejskiej, ochronie środowiska i prawie do emisji zanieczyszczeń oraz o dostępie do dokumentów instytucji publicznych.

Mouna Taoufik, przewodnicząca Stowarzyszenia Specque, działającego na Uniwersytecie Pierre Laval w Quebecu, które zorganizowało spotkanie, zapewniła, że otrzymała od eurodeputowanych deklarację, iż wezmą pod uwagę w swoich pracach powstałe w Krakowie dokumenty.

Wojewoda małopolski Jerzy Adamik wyraził przekonanie, że takie spotkania, jak to w Krakowie, zaowocują w przyszłości kadrą profesjonalnych polityków, a młodzi ludzie po takim doświadczeniu z łatwością będą się porozumiewać na forum prawdziwego parlamentu.

Symulacja obrad parlamentu to pomysł studentów kanadyjskich. Odbywa się ona od 1999 r. na przemian w Kanadzie i Europie. Symulacja ma charakter apolityczny. Studenci są podzieleni na deputowanych fikcyjnych ugrupowań, których nazwy nawiązują do układu sił w Parlamencie Europejskim. Podczas debaty nie wolno czynić aluzji do współczesnych partii lub polityków. Obowiązuje taki sam regulamin jak w Parlamencie Europejskim. Językiem obrad jest francuski.

Parlament Europejski jest największym wielonarodowym parlamentem na świecie. Zasiada w nim 626 deputowanych, reprezentujących 370 mln obywateli Unii. Jego kadencja trwa 5 lat. W czerwcu przyszłego roku także Polacy wybiorą 54 swoich przedstawicieli. Po przystąpieniu do UE 10 nowych państw parlamentarzystów będzie 732.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)