Studenci z Krakowa wprost do NASA. Wielki sukces młodych naukowców
Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej wezmą udział w prestiżowych zawodach organizowanych przez NASA. Celem młodych naukowców jest skonstruowanie sondy kosmicznej.
12.06.2015 15:41
Jak mówią przedstawiciele AGH, młodzi naukowcy zaprojektowali i skonstruowali sondę, która wynoszona jest rakietą na wysokość 1000 metrów. Tam zbiera dane i przekazuje je w bezpośredniej transmisji na Ziemię. Pierwsze testy urządzenia odbywały się na Pustyni Błędowskiej.
- Celem naszej misji jest symulacja podróży sondy przez atmosferę planety z jednoczesnym pobieraniem kompleksowych danych telemetrycznych podczas opadania. Cały Cansat złożony jest z dwóch głównych części: Modułu Naukowego i kontenera ochronnego, który zabezpiecza urządzenie podczas wyrzutu z rakiety, lotu oraz wczesnej fazy opadania – tłumaczy Bartosz Postulka, student Mechatroniki Akademii Górniczo-Hutniczej.
Stację, tak jak i pozostałe części Cansata, studenci skonstruowali sami. Całość umieszczona jest w rakiecie, którą zaprojektowali specjaliści z Polskiego Towarzystwa Rakietowego. Jednostka ma za zadanie wznieść się na wysokość jednego kilometra, gdzie cały system zostaje z niej wyrzucony. W tym samym czasie wbudowany w moduł komputer sprawdza, czy lot jest stabilny. Jeśli tak, następuje przepalenie połączenia i uwolnienie Cansata.
- Po opuszczeniu kontenera Moduł Naukowy uruchamia współosiowe wirniki z przeciwbieżnymi łopatami, aby uzyskać prędkość opadania mniejszą niż 10 m/s. To właśnie rotory zapewniają miękkie lądowanie modułu. Umieszczona w nim sonda stabilizuje lot i prędkość powyżej regulaminowego pułapu 300 metrów. Kamera zainstalowana w module nagrywa przebieg lotu aż do momentu zetknięcia się z ziemią. Kamerę stabilizowana jest przez ruchome lotki – wyjaśnia Postułka.
Sądząc po udanych próbnych lotach nad Pustynią Błędowską i pozytywną weryfikację komisji NASA, konstruktorzy z AGH mają szansę na wielki sukces.
- W lutym 2015 przeszliśmy pierwszy etap kwalifikacji przeprowadzony przez specjalistów z NASA. Jako zespół AGH Space Systems zdobyli 97,6 proc. punktów, gratulacje od sędziów oraz usłyszeli upragnione „See you in Texas!”. W marcu odbył się drugi etap kwalifikacji, czyli Krytyczna Ocena Projektu. Zdobyliśmy w nim 99,2 proc. punktów, zyskując tym samym miejsce wśród 10 najlepszych zespołów na świecie. Zrobimy co w naszej mocy, by godnie reprezentować Akademię Górniczo-Hutniczą oraz Polskę w Teksasie, pośród ponad 60 zespołów z całego świata” – mówią studenci.
Zawody w Teksasie potrwają od 12-14 czerwca br. Cała redakcja Wirtualnej Polski trzyma kciuki za genialnych studentów z krakowskiej AGH.
Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .