Trwa ładowanie...

Smog Kraków - 15 stycznia: Dobra jakość powietrza

15 stycznia jakość powietrza w większej części Krakowa będzie nieco gorsza, niż wczoraj, ale dalej można uznać, że jest dobra. Z kolei w dzielnicach północnych i zachodnich stężenie smogu jest bliżej dopuszczalnej normy.

Smog Kraków - 15 stycznia: Dobra jakość powietrzaŹródło: Shutterstock.com
d3eye1u
d3eye1u

Smog Kraków: Centrum, południe i wschód miasta z dobrym powietrzem

Mieszkańcy południowych i centralnych dzielnic Krakowa mogą cieszyć się naprawdę dobrą jakością powietrza. Stężenie pyłu PM10 w okolicach Rynku utrzymuje się na poziomie 30-40 procent dopuszczalnej normy, a PM2.5 35-45 procent. Identyczne pomiary można odnotować na Czyżynach, Nowej Hucie oraz w podkrakowskich Niepołomicach.

Podobna sytuacja jest na Łagiewnikach, Podgórzu i Swoszowicach, a także w południowych miastach aglomeracji krakowskiej (Wieliczka, Skawina, Świątniki Górne). Tam poziom obu pyłów waha się od 45 do 50 procent dopuszczalnej normy.

Smog Kraków: Północ i zachód bliżej dopuszczalnej normy

Wyższe stężenie zanieczyszczeń, choć jeszcze mieszczące się w normie, można odnotować w północnych i zachodnich rejonach Krakowa. Maszyny pomiarowe na Prądniku Białym i Czerwonym wskazują, że pyły PM10 i PM2.5 przekraczają 60 procent dopuszczalnej normy. Gorzej jest w północnych wsiach - tam stężenie zanieczyszczeń jest powyżej 80 procent normy.

d3eye1u

Z kolei w zachodniej części miasta stężenie smogu jest na poziomie 70 procent dopuszczalnej normy. Za Krakowem, m.in. w Krzeszowicach, stężenie pyłów PM10 i PM2.5 oscyluje w granicach 85-95 procent.

Czym jest smog?

Smog to zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się powietrza z dymem i spalinami.

Przy sprawdzaniu stężenia smogu zwraca się uwagę na dwa pomiary – PM2.5, czyli aerozoli atmosferycznych, których w powietrzu nad Polską jest dużo, a także PM10 – są to substancje toksyczne związane z procesami spalania.

d3eye1u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eye1u
Więcej tematów