Trwa ładowanie...

Skwer im. Andrzeja Wajdy na krakowskich Plantach

Niewielki skwer na krakowskich Plantach, tuż obok Teatru Słowackiego będzie upamiętniał postać Andrzeja Wajdy. Tabliczka z imieniem reżysera została odsłonięta w niedzielę 9 września.

Share
Skwer im. Andrzeja Wajdy na krakowskich PlantachŹródło: Agencja Gazeta
d29du0i

Andrzej Wajda - Kraków był dla niego rajem

Podczas swoich 90 urodzin Andrzej Wajda powiedział, że chciałby iść do raju, ale tylko pod warunkiem że będzie on przypominał Kraków. "Planty latem w słońcu najlepiej się do tego nadają" - twierdził reżyser. Teraz – po jego śmierci miasto postanowiło uhonorować jeden ze skwerów jego imieniem.

*"Andrzej Wajda należał niewątpliwie do tych twórców, którzy kochali Kraków i żyli tym miastem" *powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski otwierając uroczystość nadania imienia. Kameralne wydarzenie zwabiło w niedzielne popołudnie tłum krakowian. Tabliczkę z nazwiskiem Wajdy odsłoniła wdowa po reżyserze – Krystyna Zachwatowicz-Wajda. Na plantach zgromadzili się również przyjaciele reżysera – Anna Polony, Anna Dymna, Jerzy Trela, Andrzej Seweryn, Agnieszka Holland i Krzysztof Globisz.

Niewielki skwer na Plantach im. Andrzeja Wajdy ma w środku tylko jedno drzewo – potężnego dęba. Przy płotku zasadzono niezapominajki, które na wiosnę utworzą niebieski kolmb.

Skwer im. Andrzeja Wajdy na krakowskich Plantach - w uroczystości nadania imienia uczestniczyła wdowa po reżyserze Krystyna Zachwatowicz-Wajda i Jacek Majchrowski - prezydent Krakowa. Agencja Gazeta
Skwer im. Andrzeja Wajdy na krakowskich Plantach - w uroczystości nadania imienia uczestniczyła wdowa po reżyserze Krystyna Zachwatowicz-Wajda i Jacek Majchrowski - prezydent Krakowa. Źródło: Agencja Gazeta

Andrzej Wajda zmarł w wieku 90 lat. Do końca życia był aktywny zawodowo

Andrzej Wajda, wybitny polski reżyser filmowy i teatralny zmarł 9 października 2016 roku – kilka miesięcy po swoich 90 urodzinach. Jego najbardziej znane filmy to "Popiół i diament", "Człowiek z marmuru", "Człowiek z żelaza" czy "Ziemia obiecana". Każdy z nich był nagradzany na wielu prestiżowych festiwalach filmowych na całym świecie. W 2000 roku Andrzej Wajda został uhonorowany Oscarem za całokształt twórczości.

d29du0i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29du0i
Więcej tematów