PolskaSiostra Anne Denise Rinckwald odebrała tytuł "Człowieka Pojednania"

Siostra Anne Denise Rinckwald odebrała tytuł "Człowieka Pojednania"

Siostra Anne Denise Rinckwald ze Zgromadzenia
Matki Bożej z Syjonu otrzymała tytuł "Człowieka
Pojednania", który przyznała jej Polska Rada Chrześcijan i Żydów.
Uroczystość wręczenia wyróżnienia po raz pierwszy odbyła się w
Krakowie.

Tytuł "Człowieka Pojednania" jest przyznawany osobom szczególnie zasłużonym dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego w naszym kraju. Wyróżnienie to otrzymali do tej pory m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich, niemiecki kapłan pracujący od lat w Oświęcimiu, ks. Manfred Deselaers, Jan Nowak-Jeziorański i Jerzy Kluger.

Siostra Anne Denise Rinckwald dwa lata temu założyła w Krakowie pierwszą w Polsce wspólnotę Zgromadzenia Matki Bożej z Syjonu. Zgromadzenie to działa na rzecz zbliżenia i pojednania między chrześcijanami i Żydami. I właśnie za wysiłki w tej dziedzinie nagrodzono siostrę Rinckwald.

Jak mówił w laudacji wiceprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów prof. Stanisław Krajewski, siostra Rinckwald wszędzie tam, gdzie działała, wspomagała grupy dialogu ekumenicznego i dialogu chrześcijańsko-żydowskiego.

Urodziłam się w Alzacji, w regionie granicznym Francji i Niemiec. To właśnie w dzieciństwie i młodości przeżyłam pierwsze doświadczenie pojednania. Dziś być może dlatego właśnie czuję się Europejką i jestem Europejką z przekonania. Każdy z nas miał w swoim życiu doświadczania pojednania, ponieważ pojednanie to przede wszystkim zwykła życiowa rzeczywistość. Bez częstego przebaczania, bez pojednania nie ma pokoju, w nas samych przede wszystkim - mówiła, dziękując za przyznanie tytułu siostra Rinckwald.

Anne Denis Rinckwald urodziła się we Francji. Studiowała literaturę na uczelniach w Strasburgu i w Niemczech, a po wstąpieniu w 1960 r. do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej z Syjonu studiowała teologię w Paryżu oraz w Rzymie w Międzynarodowym Centrum Dokumentacji Żydowsko-Chrześcijańskiej (SIDIC). Podczas pobytu w Genewie współpracowała z honorowym wiceprzewodniczącym Światowego Kongresu Żydów Gerhardem Riegnerem. Wielokrotnie uczestniczyła w spotkaniach w Centrum Dialogu w Oświęcimiu.

Polska Rada Chrześcijan i Żydów jest członkiem Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów (International Council of Christians and Jews, ICCJ). Jej celem jest działalność zmierzająca do wzajemnego zrozumienia chrześcijan i Żydów, przezwyciężenie stereotypów, szerzenie tolerancji i pogłębianie kontaktów międzyreligijnych.

Źródło artykułu:PAP
francjakrakówsiostra

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)