Trwa ładowanie...

RPO interweniuje ws. irakijskiego doktoranta UJ zatrzymanego przez SG

• RPO zajął się sprawą zatrzymania przez Straż Graniczną doktoranta Uniwersytetu Jagiellońskiego
• Doktorant jest obywatelem Iraku
• Mężczyzna został umieszczony w strzeżonym ośrodku SG dla cudzoziemców

RPO interweniuje ws. irakijskiego doktoranta UJ zatrzymanego przez SGŹródło: WP, fot: Małgorzata Jaworska
d4bkewc
d4bkewc

Rzecznik Praw Obywatelskich podjął z urzędu sprawę zatrzymania przez Straż Graniczną irakijskiego doktoranta Uniwersytetu Jagiellońskiego, który został umieszczony w strzeżonym ośrodku SG dla cudzoziemców w Przemyślu - podało biuro RPO.

"Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpi do jednostki Straży Granicznej z pytaniem o stan sprawy i przyczyny zatrzymania doktoranta" - poinformowało biuro RPO.

Doktorant UJ Ameer Alkhawlany został zatrzymany 3 października w centrum Krakowa przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Z nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej zbliżonych do sprawy wynika, że mężczyzna został zatrzymany na ulicy w związku z kontrolą legalności jego pobytu w Polsce, o co wnioskował szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Tego samego dnia Sąd Rejonowy dla Krakowa-Krowodrzy wydał postanowienie o umieszczeniu Irakijczyka w areszcie dla cudzoziemców znajdującym się w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu na czas nie dłuższy niż 3 miesiące.

d4bkewc

- Nie jest to postanowienie prawomocne. Przysługuje od niego zażalenie - powiedziała Grażyna Rokita z biura prasowego Sądu Okręgowego w Krakowie. Alkhawlany na złożenie takiego zażalenie ma tydzień, od momentu, gdy otrzyma na piśmie postanowienie sądu. Postanowienie to jest obecnie "w tłumaczeniu".

Irakijczyk jest doktorantem UJ. - Władze uczelni zwróciły się do Karpackiego Oddziału Straży Granicznej z prośbą o informacje w tej sprawie - powiedział rzecznik UJ Adrian Ochalik.

d4bkewc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bkewc
Więcej tematów