Ormianie świętują uroczystość Epifanii
Ormiańska wspólnota mieszkająca w Krakowie świętowała uroczystość Epifanii, która zgodnie z ormiańską tradycją łączy w sobie trzy święta: Bożego Narodzenia, Pokłonu Trzech Króli i Chrztu Chrystusa w Jordanie.
04.01.2004 | aktual.: 04.01.2004 15:54
W czasie mszy odprawionej w krakowskim kościele Miłosierdzia Bożego odbył się chrzest dzieci oraz obrzęd chrztu wody, któremu towarzyszyło czterech "ojców chrzestnych".
Duszpasterz Ormian w Polsce ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski wyjaśnił, że obrzęd ten polega na zanurzeniu w naczyniu z wodą ormiańskiego krzyża kwietnego, czyli krzyża zdobionego bogatymi motywami roślinnymi. W tym czasie czterej mężczyźni, wybrani spośród najbardziej zasłużonych dla parafii rodzin, trzymają rozciągnięte kolorowe wstążki, których końcówki zanurzone są w naczyniu z wodą. Pełnią oni w ten sposób rolę "ojców chrzestnych" wody. Po błogosławieństwie wierni zabierają poświęconą wodę do swoich domów.
W kalendarzu ormiańskim brak jest święta Bożego Narodzenia. W tych krajach, gdzie Ormianie przyjęli unię z Kościołem katolickim, a więc np. w Polsce, do kalendarza wprowadzono święto Bożego Narodzenia obchodzone 25 grudnia, ale pozostawiono w niezmienionym kształcie święto Epifanii.
W przeddzień tego święta wieczorem odbywa się w kościołach obrzęd zapalenia wszystkich lamp i świec w świątyni. Następnie odmawiane są psalmy i czytane są fragmenty Księgi Rodzaju. Po nich odprawiana jest msza, a potem wierni udają do domów na postną wieczerzę.
W drugim dniu świąt Ormianie obchodzą dzień modlitw za zmarłych. W tym dniu odwiedzają cmentarze oraz opowiadają dzieciom i wnukom historię swoich rodzin. Wspominają także męczenników i zmarłych zasłużonych dla kościoła i ojczyzny.
Według szacunków, w Polsce żyje około 40 tys. osób pochodzenia ormiańskiego.