Trwa ładowanie...

Nowy system oświetlania ulic w Krakowie już działa. "Piesi na chodnikach nic nie widzą"

Od kilku dni w Krakowie wdrażany jest system "SOWA". Energooszczędny sposób na oświetlanie ulic. Dzięki zmianom miasto może zmniejszyć wydatki nawet o połowę. Ale zdaniem mieszkańców, system nie spełnia oczekiwań.

Nowy system oświetlania ulic w Krakowie już działa. "Piesi na chodnikach nic nie widzą"Źródło: ZIKiT
d49ksh6
d49ksh6

Podczas ostatniej modernizacji ulicznego oświetlenia, przestarzałe lampy sodowe zastąpiły LED-owe. Dzięki barwie światła mają zwiększać widoczność pieszym i kierowcom, ale też pozwalają zaoszczędzić do 70 proc. energii - szacuje się, że diody są nawet dziesięciokrotnie bardziej wydajne niż standardowe żarówki.

Zgodnie z szacunkiem, miasto dzięki tej zmianie może zaoszczędzić około 1,3 mln zł rocznie.

- Warto podkreślić, że gigantyczne przedsięwzięcie udało się zamknąć w ciągu roku począwszy od zdobycia wszystkich zgód i pozwoleń, a skończywszy na pracach, które prowadzone były w mieście - mówi Michał Strójwąs z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

- Obecnie, dzięki czujnikom zamontowanym w oprawie lamp, docierają do nas informacje czy dany punkt świetlny działa prawidłowo, jakie są parametry poboru prądu, jaka jest moc lampy i to wszystko możemy zdalnie regulować, jeśli istnieje taka potrzeba. Jeżeli lampa na przykład nie świeci, ikonka na mapie zapali się na czerwono i alarm w postaci SMS-a wysyłany jest na komórkę dyspozytora - wyjaśnia inspektor z ZIKiT-u.

d49ksh6

Jednak to właśnie nowy system sterowania światłem wywołuje oburzenie u mieszkańców.

- Miało być oszczędnie i jest. Z jednej strony są lampy i oświetlają ulice, ale już piesi na chodnikach nic nie widzą - mówi pani Marta, mieszkanka ulicy Piastowskiej. - Idę wieczorem z psem i czuję się, jakbym szła po lesie. Prawie nic nie widać - dodaje.

Sytuacja ma związek nie tylko z mniejszym natężeniem światła, ale również z długością fali, przez co ludzki mózg gorzej "odnajduje się" w nowym oświetleniu. Jednak zgodnie z przepisami, wszystkie normy są zachowane, dlatego szybko żadnych zmian raczej nie będzie.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d49ksh6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49ksh6
Więcej tematów