Trwa ładowanie...

Mieczysław Pieronek nie żyje. Zmarł w swoim domu

Mieczysław Pieronek nie żyje. Brat biskupa Tadeusza Pieronka miał 88 lat. Były sekretarz miasta Kraków odszedł w niedzielę 21 lutego w swoim domu w Raciborsku (województwo małopolskie).
Share
Mieczysław Pieronek w trakcie odznaczenia Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
Mieczysław Pieronek w trakcie odznaczenia Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Źródło: Fotokronika miasta Kraków archiwum (2004-2018)
d8289ss

Nie żyje Mieczysław Pieronek. Był członkiem Rady Fundacji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, a także wieloletnim sekretarzem miasta Kraków. O jego śmierci poinformował portal Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Mieczysław Pieronek urodził się 3 kwietnia 1932 roku w Radziechowach, a zmarł 21 lutego 2021 roku w Raciborsku koło Wieliczki. Był starszym bratem biskupa Tadeusza Pieronka.

W latach swojej młodości Mieczysław Pieronek był członkiem Związku Harcerstwa Polskiego. Działał w drużynie im. Stefana Batorego w Radziechowach do rozwiązania ZHP. W 1949 roku wstąpił on do Związku Młodzieży Patriotycznej "Nowe Wyzwolenie".

d8289ss

Jan Lityński nie żyje. Policja ujawnia szczegóły akcji na rzece Narew

Mieczysław Pieronek nie żyje. Miał 88 lat

Mieczysław Pieronek w kwietniu 1950 roku został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Po śledztwie, które trwało cztery miesiące, został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie na pięć lat więzienia, a także przepadek mienia oraz pozbawienie praw publicznych i honorowych.

d8289ss

Karę odbywał w więzieniu we Wronkach, Rawiczu, a także Jaworznie. Zwolniono go w 1953 roku na podstawie amnestii.

Pieronek maturę zdał w 1954 roku. Przystąpił także do egzaminu wstępnego na studia, który także ukończył z wynikiem pozytywnym. Jednak ostatecznie nie dostał się na uczelnię. Podjął pracę w warsztatach szkolnych Technikum w Bielsku.

Później Mieczysław Pieronek został wcielony do wojska. W latach 1955-1957 pracował w kopalni węgla Mikulczyce. W 1957 roku rozpoczął studia na Politechnice Krakowskiej na Wydziale Mechanicznym. Przez kolejne lata życia poświęcił się m.in. karierze naukowej.

W 1980 roku Mieczysław Pieronek działał w "Solidarności". Zostałtakże wiceprzewodniczącym Komisji Zakładowej Politechniki. Od 1990 do 1999 roku pełnił funkcję sekretarza miasta Kraków. Natomiast od 1997 do 2003 był prezesem Polsko-Włoskiej Fundacji Promocji Zdrowia.

Mirosław Pieronek od 1996 roku był także członkiem Rady Fundacji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Oznaczono go w 2009 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł w niedzielę 21 lutego w swoim domu w Raciborsku.

Źródło: Katolicka Agencja Informacyjna

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d8289ss

Podziel się opinią

Share
d8289ss
d8289ss
Więcej tematów