Trwa ładowanie...

Mieczysław Pieronek nie żyje. Zmarł w swoim domu

Mieczysław Pieronek nie żyje. Brat biskupa Tadeusza Pieronka miał 88 lat. Były sekretarz miasta Kraków odszedł w niedzielę 21 lutego w swoim domu w Raciborsku (województwo małopolskie).

Mieczysław Pieronek w trakcie odznaczenia Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
Mieczysław Pieronek w trakcie odznaczenia Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Źródło: Fotokronika miasta Kraków archiwum (2004-2018)
d3kep46
d3kep46

Nie żyje Mieczysław Pieronek. Był członkiem Rady Fundacji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, a także wieloletnim sekretarzem miasta Kraków. O jego śmierci poinformował portal Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Mieczysław Pieronek urodził się 3 kwietnia 1932 roku w Radziechowach, a zmarł 21 lutego 2021 roku w Raciborsku koło Wieliczki. Był starszym bratem biskupa Tadeusza Pieronka.

W latach swojej młodości Mieczysław Pieronek był członkiem Związku Harcerstwa Polskiego. Działał w drużynie im. Stefana Batorego w Radziechowach do rozwiązania ZHP. W 1949 roku wstąpił on do Związku Młodzieży Patriotycznej "Nowe Wyzwolenie".

Jan Lityński nie żyje. Policja ujawnia szczegóły akcji na rzece Narew

Mieczysław Pieronek nie żyje. Miał 88 lat

Mieczysław Pieronek w kwietniu 1950 roku został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Po śledztwie, które trwało cztery miesiące, został skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie na pięć lat więzienia, a także przepadek mienia oraz pozbawienie praw publicznych i honorowych.

d3kep46

Karę odbywał w więzieniu we Wronkach, Rawiczu, a także Jaworznie. Zwolniono go w 1953 roku na podstawie amnestii.

Pieronek maturę zdał w 1954 roku. Przystąpił także do egzaminu wstępnego na studia, który także ukończył z wynikiem pozytywnym. Jednak ostatecznie nie dostał się na uczelnię. Podjął pracę w warsztatach szkolnych Technikum w Bielsku.

Później Mieczysław Pieronek został wcielony do wojska. W latach 1955-1957 pracował w kopalni węgla Mikulczyce. W 1957 roku rozpoczął studia na Politechnice Krakowskiej na Wydziale Mechanicznym. Przez kolejne lata życia poświęcił się m.in. karierze naukowej.

W 1980 roku Mieczysław Pieronek działał w "Solidarności". Zostałtakże wiceprzewodniczącym Komisji Zakładowej Politechniki. Od 1990 do 1999 roku pełnił funkcję sekretarza miasta Kraków. Natomiast od 1997 do 2003 był prezesem Polsko-Włoskiej Fundacji Promocji Zdrowia.

d3kep46

Mirosław Pieronek od 1996 roku był także członkiem Rady Fundacji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Oznaczono go w 2009 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł w niedzielę 21 lutego w swoim domu w Raciborsku.

Źródło: Katolicka Agencja Informacyjna

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3kep46
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kep46
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj