Małopolskie straci 2,5 miliarda euro? UE wskazuje konkretne przepisy
Mieszkańcy województwa małopolskiego mogą stracić 2,5 miliarda euro z powodu tzw. uchwały anty-LGBT, którą przyjął i potwierdził tamtejszy samorząd. Komisja Europejska wskazuje konkretne przepisy, które zostały pogwałcone.
Samorząd województwa małopolskiego zdecydował, że tzw. uchwała anty-LGBT zostanie utrzymana. Głosowanie w Sejmiku udało się wygrać przewagą głosów 22 do 14. Przeciwko unieważnieniu byli radni Prawa i Sprawiedliwości, za Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Tomasz Urynowicz, który przed posiedzeniem opuścił klub PiS.
Decyzja samorządowców może nieść poważne konsekwencje dla mieszkańców województwa małopolskiego. Komisja Europejska ostrzega przed wstrzymaniem 2,5 miliarda euro wsparcia dla regionu, które miało trafić na rozmaite cele gospodarcze i społeczne.
Komisja Europejska wskazuje zapisy dot. niedyskryminacji
Zapytaliśmy służby prasowe Komisji Europejskiej, jakie są szanse i na jakiej podstawie województwo małopolskie mogłoby stracić pieniądze z funduszu Unii Europejskiej.
- Pieniądze, o których mowa, podlegają ramom prawnym pod względem poszanowania równości i niedyskryminacji. (…) Komisja Europejska oceni, w jaki sposób przestrzegane są te zasady, aby podjąć decyzję o ewentualnej zmianie programu - odpowiada KE.
Bruksela powołuje się przede wszystkim na zapisany w dokumentach dotyczących programu punkt o promowaniu równości mężczyzn i kobiet oraz niedyskryminacji. To punkt 7. Common Provisions Regulation, czyli zbioru przepisów dotyczących kilku funduszy UE.
"Podczas przygotowywania i realizacji programów państwa członkowskie i Komisja Europejska podejmują odpowiednie kroki w celu zapobiegania wszelkiej dyskryminacji ze względu na płeć, rasę lub pochodzenie etniczne, religię oraz przekonania, wiek, a także orientację seksualną" - przytaczają służby prasowe KE.
Kolejną podstawą do wstrzymania pieniędzy, które mają trafić do województwa małopolskiego, jest punkt mówiąc o "odpowiadaniu na specjalne potrzeby grup zmarginalizowanych", do których w Polsce należy społeczność LGBT (Punkt 96. Common Provisions Regulation).
Wciąż nie wiadomo, kiedy wiążące decyzje w tej sprawie mają zapaść na szczeblu Komisji Europejskiej. Trwają analizy w tej sprawie.