Trwa ładowanie...

Krakowski smog znowu truje. Stężenie mocno powyżej dopuszczalnego poziomu

Po kilkudniowej przerwie od smogu, Krakowianie znów muszą mierzyć się z podwyższoną normą pyłu zawieszonego. Gęste chmury i niewielkie podmuchy wiatru nie pomagają w oczyszczaniu powietrza i uprzykrzają życie mieszkańcom, natomiast specjaliści alarmują - dłuższe przebywanie na dworze może grozić dusznościami i alergią.

Krakowski smog znowu truje. Stężenie mocno powyżej dopuszczalnego poziomuŹródło: WP, fot: Robert Kulig
dtrplna
dtrplna

- Na obszarze Krakowa zanieczyszczenie powietrza pyłem PM10 może przekroczyć poziom dopuszczalny. Nie należy przebywać na otwartym powietrzu zbyt długo. Dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży, dzieci i osób starszych oraz chorych na astmę, choroby alergiczne skóry, oczu i choroby krążenia - czytamy w komunikacie na stronie urzędu wojewódzkiego.

Prognozy na najbliższe dni nie są lepsze - ma być źle lub bardzo źle.

Przy okazji informacji o stanie powietrza w Krakowie, urząd opublikował specjalny raport na temat wpływu smogu na zdrowie dzieci.

dtrplna

Dowiadujemy się, że kontakt pyłu zawieszonego (PM) ze skórą, spojówkami, śluzówkami jamy nosowo-gardłowej niesie ze sobą zagrożenia zdrowotne. Mechanizm szkodliwego działania pyłu wynika z ich właściwości fizykochemicznych (podrażnienia mechaniczne spojówek i śluzówek górnych oraz dolnych dróg oddechowych), toksycznego uszkodzenia tkanek (zawartość w pyle siarczanów, węglowodorów, metali ciężkich itd.) oraz działania alergizującego niektórych składników ziaren pyłu.

Co może być bardziej niepokojące to fakt, że kobiety w Krakowie, które w okresie ciąży były eksponowane na PM2.5 powyżej 35 µg/m3 rodziły dzieci z istotnie niższą masą urodzeniową (średnio o 128 g), mniejszym obwodem główki (średnio o 0.3 cm) i mniejszą długością ciała (średnio o 0.9 cm).

Niestety, na razie nie ma pomysłu i planu działania, by w Krakowie wyeliminować problem zanieczyszczenia powietrza.

Robert Kulig, Wirtualna Polska

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

dtrplna
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtrplna
Więcej tematów