Trwa ładowanie...
d3cr3l5

Kraków: Martin Duelfer w MCK

W Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie otwarto we wtorek wystawę poświęcona Martinowi Duelferowi. Ten wybitny architekt był prekursorem niemieckiej secesji.

d3cr3l5
d3cr3l5

Wystawa jest kolejną prezentacją w ramach cyklu "Akademia Architektury". Mówiąc o secesji myślimy o Wiedniu, Paryżu i Berlinie, a zapominamy, że w XIX w. Monachium było jednym z najważniejszych drogowskazów w architekturze - mówił dyrektor MCK prof. Jacek Purchla.

Martin Duelfer rozpoczął karierę architekta właśnie w Monachium, gdzie w 1892 r. otworzył własne biuro. Zajmował się projektowaniem luksusowych kamienic pod wynajem, ale także budynków użyteczności publicznej. Jego dziełem była m.in. pierwsza siedziba Filharmoników Monachijskich.

Pierwszą budowlą Duelfera w stylu secesyjnym była ukończona w 1898 r. Willa Bechtolsheim. Później zaprojektował m.in. teatry w Meranie, Lubece i w Dortmundzie.

W galerii MCK można oglądać projekty architektoniczne Duelfera i zdjęcia wzniesionych według nich budynków. Są także fotografie z archiwum rodzinnego.

d3cr3l5

Duelfer był nie tylko prekursorem nowych trendów architektonicznych, ale także pionierem w sięganiu po nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne. Jako pierwszy użył w Monachium żelbetu, stosował także stal w konstrukcjach budynków neobarokowych.

Był znany z bezceremonialnego traktowania barw. Zestawiał odcienie błękitu i zieleni, łączył je z żółcią, czerwienią lub czernią i ożywiał powierzchnię ścian złoconymi detalami ornamentów. Często odwoływał się do południowoniemieckiej sztuki barokowej i ludowej - zwłaszcza w zdobieniach budynków.

Choć jako profesor Królewskiej Saksońskiej Politechniki Drezdeńskiej wychował wielu swoich następców, w wieku XX Duelfer został prawie zupełnie zapomniany. Jedną z przyczyn był fakt, że przeprowadził się z Monachium do Drezna, a wielu jego studentów zginęło podczas I wojny światowej. Martin Duelfer zmarł w 1942 r. Podczas bombardowania Drezna w 1945 r spłonęło jego domowe archiwum. Zachowane do dziś projekty pochodzą ze zbiorów różnych niemieckich instytucji.

Wystawa poświęcona Duelferowi będzie czynna w Międzynarodowym Centrum Kultury 26 maja. Towarzyszą jej wykłady poświęcone niemieckiej secesji. (mk)

d3cr3l5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cr3l5
Więcej tematów