III stopnień zagrożenia smogowego, tzw. "kod czerwony"
W Krakowie został wprowadzony III stopnień zagrożenia smogowego, tzw. "kod czerwony". Decyzję w tej sprawie podjął Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego. Alarm będzie obowiązywał do 2 lutego - wynika z zaktualizowanego komunikatu wojewody.
Alarm trzeciego stopnia, nazywany też kodem czerwonym, oznacza, że średniodobowe stężenie pyłu w powietrzu znacznie przekracza dopuszczalne normy. Pomiary wykazały, że stężenie średniodobowe pyłu zawieszonego PM10 lub PM2,5 uzyskane z pomiarów automatycznych za poprzednią dobę przekroczyło wartość 300 μg/m³. Takie przekroczenia ostatniej doby odnotowano w Krakowie w aż czterech stacjach pomiarowych.
W przypadku wprowadzenia III stopnia zagrożenia, wojewoda musi: przekazać informację na ten temat do lokalnych mediów, szpitali, szkół, przedszkoli, żłobków i innych placówek, w których przebywają dzieci i młodzież. Wojewoda może też podjąć decyzję o nadzwyczajnych kontrolach palenisk węglowych, zawieszeniu uciążliwych prac budowlanych, ograniczeniu ruchu samochodowego i wstrzymaniu pracy zakładów przemysłowych.
Zaleca się, by mieszkańcy ograniczyli przebywanie na wolnym powietrzu, unikali aktywności fizycznej na zewnątrz. Ostrzeżenie dotyczy zwłaszcza osób szczególnie narażonych na działanie smogu - dzieci, osób starszych, kobiet w ciąży, a także tych cierpiących na choroby układu oddechowego i krążeniowego.