Trwa ładowanie...

Igrzyska Europejskie w Krakowie? Dziś decyzja w sprawie referendum

Choć Kraków już został wybrany na gospodarza Igrzysk Europejskich w 2023 roku, to sprawa wciąż budzi w mieście dużo kontrowersji. Radni klubu "Kraków dla Mieszkańców" złożyli wniosek, by to krakowianie zdecydowali czy chcą w mieście takiej imprezy. Decyzja czy referendum w sprawie Igrzysk zostanie zorganizowane, ma zostać podjęta podczas środowej sesji Rady Miasta.

Share
Igrzyska Europejskie w Krakowie? Dziś decyzja w sprawie referendum
Igrzyska Europejskie w Krakowie? Dziś decyzja w sprawie referendumŹródło: NurPhoto via Getty Images, fot: NurPhoto
d2xnjfo

W sprawie poparcia wniosku o rozpisanie referendum w Krakowie radni "Krakowa dla mieszkańców" zwrócili się do władz Platformy Obywatelskiej, Polski 2050 i Nowoczesnej. W listach przypomnieli m.in., że impreza organizowana od 2015 roku nie cieszy się dobrą sławą. Dotychczas jej gospodarzami było Baku oraz białoruski Mińsk.

W piśmie adresowanym do Donalda Tuska i Adama Szłapki radny Łukasz Gibała przypomniał, że krakowscy radni Koalicji Obywatelskiej zwrócili się do rządu o więcej środków finansowych na organizację Igrzysk Europejskich. Gibała dodał, że przyjął to "ze zdumieniem".

d2xnjfo

Zobacz też: Donald Tusk zabierze głos. Tajemnicza zapowiedź

"Odczytujemy to poniekąd jako przychylność wobec tej idei, mówi się wręcz o nieformalnej koalicji PO-PiS w tym aspekcie, dlatego też apelujemy o zaangażowanie w tę sprawę" - napisał Gibała.

Z kolei w liście do Szymona Hołowni radny nawiązał do zdania na temat Igrzysk wyrażonego przez wiceprezesa Polski 2050. "Optymizmem napawa nas opinia przewodniczącego Michała Kobosko, wyrażona na portalu społecznościowym w dniu 18 listopada 2020 r. (…) Odczytujemy ją jako sprzeciw wobec idei organizacji tej forsowanej przez rząd imprezy, licząc jednocześnie na wsparcie uchwały ws. referendum lokalnego w tej sprawie" - czytamy.

d2xnjfo

Kraków. Chaos wokół Igrzysk Europejskich

Jak dowiedziała się w czerwcu Wirtualna Polska w rządzie powstał projekt specustawy o przygotowaniu Igrzysk Europejskich w Krakowie. O jak najszybsze uchwalenie przepisów apeluje od miesięcy prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Bez rządowych gwarancji miasto jest gotowe wycofać się z przygotowań do imprezy. Za projekt odpowiada wicepremier Jacek Sasin.

Rola gospodarza III Igrzysk Europejskich przypadła Małopolsce i Krakowowi dwa lata temu. Od tego czasu przygotowania do imprezy zaplanowanej na przełom czerwca i lipca 2023 roku utknęły niemal w martwym punkcie. Podczas imprezy Polska miałaby gościć nawet sześć tysięcy najlepszych europejskich sportowców, konkurujących w 26 dyscyplinach sportowych.

Źródło: wyborcza.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2xnjfo

Podziel się opinią

Share
d2xnjfo
d2xnjfo
Więcej tematów